10 najdroższych do życia miast na świecie

2017-05-15
10 najdroższych do życia miast na świecie

Bez wątpienia każde z nich jest ciekawą destynacją turystyczną, ale żeby żyć w nich na stałe, trzeba mieć naprawdę gruby portfel.

Jakiś czas temu pisaliśmy o miastach, które nie rujnują kieszeni odwiedzających je turystów. Dzisiaj przyjrzymy się z kolei tym, w których życie kosztuje naprawdę sporo.

 

10. Paryż, Francja

Nie bez powodu nazywany jest miastem zakochanych, jednak niewielu z nich mogłoby sobie pozwolić, aby osiedlić się w nim na stałe. Kwoty wynajmu mieszkania w centrum są bowiem niezwykle drogie – powyżej 4 tysięcy euro miesięcznie! Nieco dalej od centrum jest już nieco lepiej, ale inne koszta (żywność, transport, rozrywki) sprawiają, że francuska stolica znalazła się na dziesiątym miejscu tego zestawienia.

 

9. Singapur

To azjatyckie miasto-państwo oferuje wiele możliwości, pod warunkiem stosowania się do tamtejszego prawa, które jest niezwykle surowe – karę śmierci stosuje się tu nie tylko w przypadku popełnienia morderstwa, ale także za posiadanie narkotyków. Co więcej, wykonuje się ją również na cudzoziemcach. Jest to jednak państwo niezwykle bogate, a co za tym idzie – koszty życia przewyższają te w Paryżu.

 

8. San Francisco, Stany Zjednoczone

Koszt wypowiedzenia zgodnych z prawdą słów „Mieszkam w San Francisco” jest dość wysoki – nie jest to co prawda najdroższe miasto w Stanach Zjednoczonych, ale należy do ścisłej czołówki. Aby móc cieszyć się niewielkim mieszkaniem w centrum miasta, należy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy dolarów miesięcznie, a zakwaterowanie to tylko początek wydatków…

 

7. Genewa, Szwajcaria

Miasto położone nad Jeziorem Genewskim jest siedzibą 22 organizacji międzynarodowych i ponad 250 organizacji pozarządowych. To, plus fakt że cała Szwajcaria należy do jednego z najdroższych krajów na świecie sprawia, że Genewa zajmuje siódme miejsce na liście.

 

6. Seul, Korea Południowa

Wielki biznes, mnóstwo drapaczy chmur i interesujących zjawisk popkulturowych – to właśnie o jednej z dzielnic Seulu traktuje utwór „Gangnam Style”, który w serwisie YouTube został odtworzony już… niemal 3 miliardy razy! Koszty życia są – jak można się spodziewać – dość wysokie. Co ciekawe, sporo trzeba zapłacić za owoce – ich ceny są tu jednymi z najwyższych na świecie.

 

5. Los Angeles, Stany Zjednoczone

Nie trzeba być aspirującym aktorem lub aktorką, żeby chcieć zamieszkać w Mieście Aniołów. Miejsca takie, jak Hollywood skutecznie działają na wyobraźnię, jednak życie w Los Angeles kosztuje, i to sporo. Wielkość miasta i rozwiązania komunikacyjne wręcz wymuszają na mieszkańcach konieczność posiadania samochodu, a za mieszkanie trzeba zapłacić więcej, niż chociażby w San Francisco.

 

4. Tokio, Japonia

Kupno mieszkania, zlokalizowanego niedaleko od centrum japońskiej stolicy jest dużym wyzwaniem – ceny za metr kwadratowy należą do najwyższych na świecie. Jeśli chodzi o wynajem, to również nie jest kolorowo – kwoty miesięcznego czynszu to kilka tysięcy dolarów, jednak na tym się nie kończy. Żywność, transport, ceny biletów do kina… Tokio należy do czołówki najdroższych miast na świecie w każdej z tych kategorii.

 

3. Sydney, Australia

Jeśli chodzi o miasta położone na południowej półkuli naszej planety, to żadne z nich nie jest tak drogie do życia, jak najbardziej znane miasto w Australii. Słono zapłacimy za transport – przepustka do komunikacji miejskiej jest jedną z najdroższych na świecie, podobnie jak ceny mieszkań.

 

2. Zurych, Szwajcaria

W klasyfikacji najdroższych miast w Szwajcarii Zurych przebija Genewę, co czyni go zarazem najbardziej wymagającym finansowo miastem w Europie. Nic dziwnego – Zurych jest uważany za stolicę światowej finansjery, więc nic dziwnego, że koszty życia są takie, jakie są.

 

1. Hong Kong

Niekwestionowany lider zestawienia, od lat plasujący się na pierwszym miejscu najdroższych miast na świecie. Ceny nieruchomości są tutaj najdroższe na świecie i nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że trzeba być milionerem, aby w ogóle myśleć o zakupie mieszkania.

 

foto: aotaro, Barbara Willi, Pedro Szekely, Corey Leopold, tetedelart1855, David Aloisio, Travel oriented, Didier Beartschiger, Jason Jenkins, Richard, Javier Vieras / flickr

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska