Czołgi sprzed czasów „World of Tanks”

Czołgi sprzed czasów „World of Tanks”

Zanim pojawiła się znana wszystkim gra sieciowa, bitwy pancerne toczyły się naprawdę. I o nich przypomina „Atlas wojen pancernych”. Jest Somma, Kursk i Ardeny, ale też blitzkrieg w Polsce, wojny izraelsko-arabskie oraz ofensywa na Irak.

 

 

Czołgi przecinają pola walki już od 100 lat. Na front trafiły w 1917 roku i szybko zaczeły decydować o losach bitew. Ale nie chcę pisać to o czołgach tylko o książce. A w zasadzie o pięknie wydanym atlasie. Technicznie trudno się do czegoś doczepić: duży format (225 x 298 mm), twarda lakierowana okładka, gruby dobry papier. Wewnątrz znajdziemy chyba wszystkie starcia z użyciem czołgów z ostatnich 100 lat, ale też wcześniejsze projekty i koncepcje „samojezdnych opancerzonych armat”. Atlas wojen pancernych to także historia myśli taktycznej – różne koncepcje zastosowania czołgów w walce mają własne rozdziały. Osobne teksty poświęcono też najsłynniejszym czołgom: Tygrysowi, T-34 i Shermanowi, a także... samolotom „niszczycielom czołgów”.

 

 

Najmocniejszą stroną książki są mapy bitewne – duże i szczegółowe. Praktycznie na każdej stronie są też zdjęcia. Świetne, ale i tak wywołują niedosyt. Chcę żeby były jeszcze większe! I żeby było ich jeszcze więcej! I jeszcze więcej stron! Jest ich 224 i tylko początkowo wydaje się to dużo. Potem, gdy np. ofensywa w Ardenach musi zmieścić się na 2 stronach, do głosu dochodzi rozbudzony apetyt na więcej. No, ale taka jest specyfika atlasu – najważniejsze informacje w pigułce. Jednych natchnie do szukania pogłębionych informacji o konkretnych bitwach czy czołgach, innych do kolejnej rozgrywki w World of Tanks.

 

 

ATLAS WOJEN PANCERNYCH

od 1916 roku do chwili obecnej

 

Pod redakcją dr. Stephena Harta

Przekład Sławomir Kędzierski

Format 225 x 298 mm

Stron 224

Oprawa twarda

Cena 89,90 zł

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska