Kolekcja sztuki należąca do Davida Bowiego zostanie wystawiona

Kolekcja sztuki należąca do Davida Bowiego zostanie wystawiona

Niedługo po raz pierwszy będzie można na własne oczy zobaczyć zbiory, które przez lata zgromadził David Bowie, prywatnie kolekcjoner sztuki. Za życia artysta nigdy nie pokazywał szerszej publiczności swojej wartej 10 milionów funtów kolekcji.

Od śmierci Davida Bowiego, zgodnie uznawanego za jednego z największych wizjonerów muzyki popularnej, minęło już ponad pół roku. Fani artysty zawsze doskonale wiedzieli o jego oczytaniu oraz zamiłowaniu do sztuki. Mało kto domyślał się jednak, że miłość wytworów artystycznych kazała Bowiemu także je kolekcjonować. Tymczasem okazuje się, że w zbiorach muzyka znajduje się niemal 300 cennych dzieł sztuki, głównie z zakresu dwudziestowiecznej sztuki brytyjskiej. Łączną wartość kolekcji szacuje się na jakieś 10 milionów funtów.

 

 

Teraz po raz pierwszy kolekcja Bowiego zostanie udostępniona wszystkim miłośnikom sztuki. Zostanie wystawiona na w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's. Wystawa będzie zatytułowana po prostu Bowie/Collector (pol. Bowie/kolekcjoner). Wśród artystów, których dzieła zebrał Bowie znajdują się tak głośne nazwiska jak Damien Hirst, Jean-Michel Basquiat czy Frank Auerbach. Najcenniejszym eksponatem jest praca Air Power Basquiata, którą Bowie zakupił zaraz po tym, jak wcielił się w postać Andy'ego Warhola w filmowej biografii niepokornego artysty. Szacuje się, że jej wartość wynosi jakieś 3,5 miliona funtów.

 

 

Dzieła sztuki należące do Bowiego będzie można nie tylko obejrzeć, ale także kupić. Najpierw kolekcja zostanie pokazana w kilku miejscach na świecie – w Londynie, Hong Kongu, Nowym Jorku i Los Angeles. Na koniec zostanie przewieziona do Sotheby's, gdzie będzie można ją podziwiać w dniach 1-10 listopada. Wreszcie 10 i 11 listopada odbędzie się aukcja, podczas której będzie można kupić dzieła wcześniej należące do twórcy Heroes.

 

 

Zdjęcia prac Basquiata (Air Power) i Hirsta (Beautiful, shattering, slashing, violent, pinky, hacking, sphincter painting) pochodzą z oficjalnej strony Sotheby's.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska