Palisz? To nie pal tych fajek!

2017-05-23
Palisz? To nie pal tych fajek!

Jasne, że palenie jest niezdrowe. Jasne, że najlepiej nie zaczynać albo rzucić, jeśli się zaczęło. Ale życie jest życiem. Jeśli już palisz, to musisz wiedzieć, że są papierosy lepsze i gorsze.

50 lat temu wymyślono papierosy „light”. Dziś chyba nawet więcej osób je pali niż mocne, przynajmniej w Europie. Mniejsza zawartość nikotyny, mniej substancji smolistych. „Zdrowsze” papierosy, wydawać by się mogło (chociaż sama nazwa „light”, sugerująca, że są zdrowsze właśnie, została zakazana, odróżnia się je raczej po kolorach).

 

Tymczasem prawda jest bardziej skomplikowana i dość smutna. Papierosy typu „light” (pozostańmy przy tej umownej już nazwie) są znacznie gorsze dla zdrowia, organizmu i bardziej śmiercionośne. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio przeanalizowali zachorowalność na raka gruczołowego płuc, najpopularniejszy z nowotworów dotykających palaczy.

 

Okazało się, że palacze „lightów” zapadali na niego znacznie częściej od palących mocne papierosy. Wszystko za sprawą konstrukcji „lightów”. Otóż to, że są lżejsze i dostarczają mniej nikotyny, osiągane jest w ten sposób, że ich ustniki są perforowane. Dzięki dziurkom do płuc dostarczana jest mniejsza ilość substancji smolistych. Jednak palacze „lightów” zaciągają się nimi głębiej. Toksyny (w papierosach jest ich ponad 4 tys.) dostają się zatem do płuc w większej ilości.

 

To co było wymyślone dla bezpieczeństwa i – jeśli można tak powiedzieć – ochrony zdrowia, okazało się przekleństwem. Przekonanie o tym, że lżejsze, mniej gryzące „lighty” są zdrowsze, jest niemal powszechne. Tymczasem mniejsze szanse na zachorowanie na raka płuc mają palacze mocnych papierosów.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska