Odkryto, który narkotyk jest najbezpieczniejszy

2017-05-29
Odkryto, który narkotyk jest najbezpieczniejszy

Narkotyki to zło? Być może tak, a być może tylko niektóre. Nie dajcie sobie wciskać propagandy i zobaczcie, co mówią naukowcy. A ci twierdzą, że są substancje, które są stosunkowo bezpieczne.

Zacznijmy od tego, że są narkotyki legalne (papierosy i alkohol) i nielegalne. Nie wiedzieć czemu tylko te drugie są na indeksie. Tymczasem wszystkie badania wskazują na to, że prawdziwie śmiercionośne są te pierwsze. Alkohol i papierosy zabijają miliony w majestacie prawa, podczas gdy „straszna” marihuana nie ma na koncie nawet jednej ofiary. No chyba, że ktoś zasnął i spadł z krzesła, skręcając kark.

 

To oczywiście żart, ale naukowcy wzięli pod lupę nielegalne (w większości krajów) narkotyki. No i okazało się, że ich groźby dla zdrowia są dyskusyjne. O ile nie ma wątpliwości, że heroina, kokaina i – zwłaszcza – metamfetamina, sieją spustoszenie, o tyle LSD i ecstasy już takie groźne nie są.

 

No i są też narkotyki właściwie całkiem bezpieczne. Np. tylko 0,6 procenta (!) używających marihuany poczuło, że musi skorzystać z pomocy lekarskiej.

 

Ale nawet marihuana nie jest najbezpieczniejsza, według Adama Winstocka, psychiatry pracującego dla Global Drug Survey. Numer jeden na podium wśród narkotyków są grzybki psychodeliczne. Tylko 0,2 proc. używających zmuszonych było do skorzystania z porady doktora.

 

Nie namawiamy w żadnym razie. Po prostu, tak to zostawiamy, pod rozwagę.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska