Jak rozpoznać prawidłowo przygotowaną kawę?

2017-05-30
Jak rozpoznać prawidłowo przygotowaną kawę?

Jakość kawowego naparu zależy nie tylko od pochodzenia i gatunku ziaren, ale również od wielu innych czynników takich jak sposób przechowywania, mielenie, parzenie mieszanki czy wreszcie stan techniczny i czystość sprzętu baristycznego. Jak zatem ocenić, czy został on zaparzony zgodnie ze sztuką? Podpowiadamy o czym warto pamiętać przy wizycie w kawiarni.

Bez znajomości tematu, może się wydawać, że dla posiadaczy ekspresu ciśnieniowego nie ma nic prostszego niż zaparzenie tradycyjnego espresso. Jak się jednak okazuje, podczas przygotowania tej 25 ml esencjonalnej propozycji popełnionych może zostać sporo błędów, które będą miały odzwierciedlenie w smaku i wyglądzie otrzymanego napoju. Co jednak ważne, istnieje kilka elementów, po których rozpoznać można źle przyrządzoną kawę, a tym samym – zareklamować produkt wykonany niezgodnie ze sztuką. – Przyswojenie tej wiedzy jest o tyle istotne, że polski konsument rzadko zwraca nieprawidłowo przygotowaną kawę – podkreśla Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Gdy idziemy do lokalu gastronomicznego i dostajemy piwo, w którym połowa kufla to piana, to natychmiast je reklamujemy, prosząc o dolewkę do właściwej objętości. Z espresso jest podobnie – dodaje. Jak zatem rozpoznać, czy nasze espresso lub napój kawowy na jego bazie jest zaparzony zgodnie z włoskimi standardami?

 

Ocena „na oko”

Dobrej mieszance zaszkodzić może wiele czynników: źle dobrany stopień mielenia ziaren, nieprawidłowa temperatura wody wypływającej z ekspresu czy nieodpowiedni czas parzenia. I tak, zbyt grube zmielenie kawy powoduje, że jest ona wodnista, a crema jest bardzo cienka i jasna, zaś zbyt drobne – swoiste „przepalenie” napoju. Za wysoka temperatura skutkuje nadmiarem gorzkiego smaku , natomiast za niska – nieprzyjemną kwasowością. – Najwięcej o jakości kawy powie nam jednak kolor, grubość i spoistość cremy, czyli powstającej na powierzchni kawy pianki utworzonej z zawartych w drobinach ziaren olejów, protein i cukrów – mówi Grzegorz Staszowski, barista Segafredo Zanetti Poland. – Idealna crema ma kolor od orzechowego do ciemnobrązowego, a jej konsystencja powinna być na tyle zwarta i gładka, tak aby po wsypaniu cukru jego kryształku utrzymywały się na powierzchni zanim wpadną do środka – dodaje ekspert.

 

Miej nosa do kawy

O jakości naparu świadczy również jego zapach. Setki olejków aromatycznych zawartych w ziarnach sprawiają, że w intensywnym i bogatym bukiecie możemy odnaleźć - w zależności od gatunku i sposobu palenia - między innymi nuty winne, cytrusowe, kwiatowe, orzechowe czy czekoladowe. Jednak złe lub zbyt długie przechowywanie ziaren w młynku powoduje wietrzenie mieszanki i utlenienie wielu związków aromatycznych, co skutkuje płaskim, zubożałym zapachem i smakiem. Obecność tlenu i wilgoci powoduje natomiast, że kawa po zaparzeniu smakuje mdło i charakteryzuje ją stęchła woń. – Kawa w ziarnach nie powinna być w młynku dłużej niż 72 godziny, a zmielona tylko 24 godziny - mówi Grzegorz Staszowski, barista Segafredo Zanetti Poland – Po tym okresie na skutek kontaktu z tlenem substancje zapachowe i aromaty ulatniają się.

 

Balans „na językach”

Espresso cechuje bogactwo smakowych odcieni, jednak najważniejsza jest harmonia i balans trzech podstawowych składowych: kwasowości, słodkości i goryczy. W największym stopniu o zachowaniu równowagi decyduje proces palenia kawy, jednak duże znaczenie ma także stopień i czas jej zmielenia oraz samo parzenie. – Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Po pierwsze, dla uzyskania 25 ml idealnego espresso, należy użyć 7-8 gramów zmielonych ziaren. Temperatura wypływającej z ekspresu wody powinna wynosić 88-90 st. C a ciśnienie 9 barów – tłumaczy Grzegorz Staszowski. – Optymalny czas ekstrakcji to 25 sekund. Przygotowanie kawy z dobrej jakości mieszanki i wedle tych wytycznych pozwoli nam cieszyć się smakiem wybornego espresso – dodaje barista Segafredo Zanetti Poland.

 

Porządek na porządku dziennym

O walorach smakowych i aromatycznych kawy w dużym stopniu decyduje również stan techniczny i higieniczny sprzętów używanych do przygotowania napoju. Zabrudzony ekspres czy zapchane sito kolby mogą bowiem istotnie pogorszyć jakość naparu. Wszystkie elementy, które mają styczność z mieszanką powinny być regularnie czyszczone, ponieważ tłuszcze zawarte w ziarnach jełczeją, co nie tylko negatywnie wpływa na smak napoju, ale również na nasze zdrowie. Istotne jest także, by do parzenia wykorzystywana była zawsze świeża, najlepiej filtrowana, miękka woda. Ważny jest również czas i sposób przechowywania wszelkich dodatków, ze szczególnym uwzględnieniem mleka, które ze względu na krótki czas przydatności i podatność na negatywne działanie czynników zewnętrznych może stać się źródłem dolegliwości żołądkowych. Odwiedzając kawiarnię warto więc zwrócić uwagę na panujący w niej porządek i poziom czystości – nie tylko na sali i w przestrzeniach ogólnodostępnych, ale również za barem.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska