Media społecznościowe szkodzą. Który serwis najbardziej?

2017-05-31
Media społecznościowe szkodzą. Który serwis najbardziej?

Psychika nie jest obojętna na korzystanie z mediów społecznościowych. Większość z nich ma fatalny wpływ na osobowość. Ale są serwisy lepsze i gorsze dla głowy.

 

Badaniami nad wpływem mediów społecznościowych na psychikę użytkowników zajęło się brytyjskie Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Naukowcy zebrali dane od aktywnych użytkowników serwisów w wieku 14-24 lata. Wnioski nie są ani trochę optymistyczne.

 

Z serwisów i mediów społecznościowych korzystają właściwie wszyscy w wymienionej grupie wiekowej, a w ogóle w rozwiniętych społeczeństwach już ok. 90 proc. populacji.

 

Jaki serwis ma najgorszy wpływ na psychikę? Odpowiedź was zaskoczy, bo to pozornie neutralny Instagram. Okazuje się, że serwis ze zdjęciami niszczy samoocenę jego użytkowników. Widzą przyjemne rzeczy, bo takie najczęściej się na Instagramie pojawiają, po czym wpadają w czarną rozpacz, że oni tak dobrze nie mają.

 

Na kolejnych miejscach wśród serwisów (licząc od najgorszego do najlepszego) znalazły się Snapchat, Facebook, Twitter i YouTube. Ten ostatni został oskarżony wyłącznie o pożeranie czasu (jak wszystkie inne zresztą). Wyszło jednak na jaw, że przesiadywanie na YouTube nie ma zbyt negatywnego wpływu na psychikę.

 

Przy okazji naukowcy z Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego ujawnili, że liczba pacjentów skarżących się na lęki, depresje, samotność, niską samoocenę i prześladowania, zwiększyła się w grupie 14-24 lata o 70 proc.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska