Oto największy statek świata: USS Gerald R. Ford

2017-06-02
Oto największy statek świata: USS Gerald R. Ford

Amerykańska armia oficjalnie wzbogaciła się o lotniskowiec atomowy, który jest największym statkiem świata. USS Gerald R. Ford trafił do służby 1 czerwca 2017 roku. Kosztował 13 miliardów dolarów.

Nie dalej jak pod koniec maja 2017 pisaliśmy o prototypie największego samolotu świata (możecie o nim przeczytać tutaj). Tym razem będzie o statku, a właściwie okręcie. Dotychczas atomowy lotniskowiec Gerald R. Ford mógł używać miana PCU (jednostka przed przyjęciem do służby). Od 1 czerwca stał się USS (okrętem Stanów Zjednoczonych), zostając tym samym największym statkiem świata.

 

Statek zbudowała stocznia Huntington Ingalls ShipBuilding w Newport News. Zajęło jej to 12 lat. Budowa kosztowała 13 miliardów dolarów.

 

Prędkość maksymalna okrętu wynosi oszałamiające 40 węzłów, czyli 70 km/h. Biorąc pod uwagę, jak gigantycznym obiektem jest USS Gerald R. Ford, aż trudno w to uwierzyć. Całkiem szybkie motorówki poruszają się z prędkością ok. 35 węzłów.

 

Okręt wyruszy na misję w 2020 roku. Ma 337 metrów długości (dla porównania Titanic miał 269 metrów). Służyć na nim będzie kilka tysięcy marynarzy US Navy.

 

A tutaj możecie zobaczyć giganta podczas prób:

 

 

Foto: Commons.wikimedia.org, US Navy

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska