Hakerzy mogą zaatakować także ciebie! Zobacz 5 sposobów, których używają

2017-06-05
Hakerzy mogą zaatakować także ciebie! Zobacz 5 sposobów, których używają

Rośnie liczba zagrożeń czyhających na użytkowników internetu. Nieważne, czy łączymy się z siecią przy pomocy komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfona – czy nawet drukarki! Na niebezpieczne oprogramowanie możemy natknąć się wszędzie. Poznaj pięć popularnych sposobów, które stosują ostatnio hakerzy.

Niedawno hakerzy przejęli kontrolę nad 156 syrenami alarmowymi w mieście Dallas w Teksasie, używanych do ostrzegania przed kataklizmami pogodowymi. Ataki hakerskie nie muszą jednak być tak głośne, by były dla nas dotkliwe. Oto zestawienie pięciu metod, które ostatnio stają się popularne wśród cyberprzestępców – a przed którymi należy zachować ostrożność.

 

Napisy do filmów

Wspomagasz się napisami podczas oglądania zagranicznych filmów? Może to być zgubne! Hakerzy odnaleźli drogę do naszych komputerów właśnie poprzez umieszczanie niebezpiecznego kodu w pozornie niewinnych napisach – które przecież ściągamy z zaufanych źródeł. Do ataków hakerów doszło na użytkownikach takich programów jak VLC, Kodi, Popcorn Time i Streamio. Co prawda, najnowsze aktualizacje tego oprogramowania teoretycznie rozwiązały problem, ale z pewnością hakerzy znajdą nowe sposoby na obejście zabezpieczeń.

 

Niebezpieczne drukarki

Ostatnio 150 tys. osób natknęło się na problem ze swoją drukarką sieciową – sprzęt drukował wtedy, kiedy nie powinien! Na szczęście, okazało się to być jedynie ostrzeżeniem – haker Stackoverflowin wydrukował wiadomości, które miały uświadomić użytkownikom niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z drukarki z dostępem do sieci. W dobie wygodnego korzystania z urządzeń bez użycia kabla – czy to poprzez komputer, smartfon lub tablet – musimy być świadomi, że haker może to wykorzystać i np. zmienić numer konta na drukowanej przez nas fakturze!

 

Oprogramowanie szpiegujące

Przy pomocy oprogramowania szpiegującego hakerzy wchodzą w posiadanie prywatnych danych użytkowników i mogą je przesyłać bez ich wiedzy innym osobom. Często odbywa się to za pomocą kamery urządzenia użytkownika. W 2016 roku pojawiło się 197 nowych rodzin takiego szkodliwego oprogramowania (dla porównania w 2015 – „zaledwie” 44) wykorzystywanego do szpiegowania użytkowników. Chodzą słuchy o całych gangach cyberprzestępców, którzy trudnią się tym „zajęciem”!

 

Przejęcie kontroli nad smartfonem

Jedna z najnowszych metod ataków hakerskich łączy się ze smartfonowym systemem operacyjnym – Androidem. Wykorzystany jest tu jego sposób prezentowania powiadomień – jedna warstwa tekstu czy grafiki nakładana jest na drugą. Hakerzy w metodzie nazwanej Cloak and Dagger (Płaszcz i Szpada) manipulują tekstem i planszami – w niepozornych grach czy zabawnych filmikach, podczas których użytkownik jest proszony o naciśnięcie „dalej” lub „ok”, żeby przejść do następnej planszy, a w rzeczywistości w tym procesie haker dostaje możliwość przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem.

 

Phishing wciąż niebezpieczny

Phishing to prawdziwa plaga internetu. Kojarzy się często z wysyłką sfałszowanych maili w celu wyłudzenia danych. Jednak hakerzy w tej dziedzinie również wykazują się kreatywnością. W zeszłym roku pojawiły się aplikacje na Google Play – do złudzenia przypominające istniejące już, popularne apki, które wyłudzały loginy i hasła użytkowników. Przez tego typu phishingiem można się obronić sprawdzając komentarze i liczbę pobrań po wyszukaniu aplikacji – po tym poznamy, czy dana apka jest prawdziwa.

 

Jak się bronić?

Na pewno trzeba być bardzo ostrożnym w korzystaniu z internetu. W dzisiejszych uważać musimy nie tylko na nasz komputer stacjonarny – internet mamy teraz na wszystkich urządzeniach. Już powyższe przykłady pokazały, że podłączony do internetu smartfon może być celem ataku w równym stopniu jak nasz poczciwy pecet.

 

Bronią w walce z hakerami na pewno są programy antywirusowe – obecnie popularne również na urządzeniach mobilnych. Co ważne, nie musimy płacić majątku, żeby czuć się bezpiecznie używając telefonu do transakcji bankowych lub bankowości on-line. Na przykład Play zaproponował swoim użytkownikom usługę Ochrona Internetu – antywirus w smartfonie za 29 zł 90 gr za rok. Program można zainstalować korzystając ze sklepu Play (Android) lub z App Store (iOS).

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska