Ile zarabia zamożny Polak?

2017-06-06
Ile zarabia zamożny Polak?

Deutsche Bank sporządził raport, w którym określił, ile musi zarabiać Polak, aby mógł uważać się za zamożnego. Dowiadujemy się także, co dobrze zarabiający rodacy robią ze swoimi pieniędzmi.

Jak się okazuje, aby móc dołączyć do grona zamożnych Polaków, należy zarabiać co najmniej 7,5 tysiąca złotych netto. Takie dochody zostały uznane za ponadprzeciętne. Jak powiedział wiceprezes Deutche Bank Polska, wspomnianą grupę należałoby określić jako tak zwaną wyższą klasę średnią, której w naszym kraju dynamicznie przybywa.

 

Autorzy raportu sprawdzili również, co zamożni Polacy robią z zarabianymi pieniędzmi. Około 33% wybiera najbardziej oczywistą opcję i część wypłaty kieruje na konto oszczędnościowe. 27% decyduje się oszczędzać za pomocą lokat bankowych, natomiast 17% inwestuje swoje pieniądze na rynku nieruchomości. Mniej popularnymi formami oszczędzania jest kupno walut oraz kruszców (na taki krok decyduje się 13% zamożnych Polaków), wpłata środków na Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (10%), plan systematycznego oszczędzania (9%), fundusze inwestycyjne (8%) oraz gra na giełdzie (7). 21% z kolei stwiedziło, że w ogólnie odkłada ani nie inwestuje pieniędzy z myślą o przyszłości.

 

Co ciekawe, spore różnice widzimy, gdy przyjrzymy się, co ze swoimi pieniędzmi robią kobiety oraz mężczyźni. Aż 42% pań decyduje się na wpłatę środków na konta oszczędnościowe, podczas gdy u mężczyzn ten odsetek wynosi zaledwie 27%. Podobnie jest w przypadku lokat – wybiera je 31% kobiet oraz 25% mężczyzn.

 

Skoro zamożni Polacy zarabiają ponad 7,5 tysiąca złotych, to pewnie oszczędzają całkiem sporo, nieprawdaż? Cóż, i tak i nie. 22% przyznało, że optymalną kwotą, którą co miesiąc są skłonni odłożyć, to 500 złotych. Dla 21% nie byłoby z kolei problemem oszczędzanie 3 tysięcy złotych i więcej.

 

foto: ridvan_celik / iStock

źródło: TVN24BiŚ

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska