Największy żaglowiec świata wypłynął na wody

2017-06-14
Największy żaglowiec świata wypłynął na wody

W porcie w chorwackim Splicie został zwodowany największy żaglowiec na świecie. Flying Clipper, bo takie miano nosi statek, został zaprojektowany przez Polaka – Zygmunta Chorenia.

Wodowanie odbyło się 10 czerwca 2017 roku w porcie w Splicie. Flying Clipper jest obecnie największym żaglowcem na świecie i jednocześnie repliką statku France II, który został zbudowany w 1911 roku. Nowy okręt jest jednak większy od swojego pierwowzoru – długość France II wynosiła 146,5 metrów, natomiast Flying Clipper mierzy 162 metry. Jest również szerszy o ponad dwa metry. Statek posiada pięć masztów, a łączna powierzchnia wszystkich żagli to oszałamiające 6347 metrów kwadratowych!

 

 

Flying Clipperem łącznie będzie mogło podróżować 450 osób. Na aż pięciu pokładach znajduje się 150 luksusowych, dwuosobowych kajut dla 300 pasażerów, natomiast kolejne 74 kajuty są przeznaczone dla 150 członków załogi. Poprzedni największy żaglowiec świata, czyli Royal Clipper, mógł zabrać na swój pokład 277 pasażerów. Chociaż statek jest przeznaczony do żeglugi, to jest również wyposażony w dwa niezależne silniki elektryczne.

 

Żaglowiec został zaprojektowany tak, aby można nim było popłynąć w niemal każdy zakątek kuli ziemskiej – także w okolice Arktyki oraz Antarktydy. Przy dobrych warunkach pogodowych jest w stanie rozwinąć prędkość do 20 węzłów, czyli około 37 kilometrów na godzinę.

 

Flying Clipper został zaprojektowany przez Polaka Zygmunta Chorenia, który jest nazywany „ojcem żaglowców”. Chociaż przeciętnemu człowiekowi to nazwisko niewiele mówi, to pan Choreń jest jednym z najbardziej doświadczonych i cenionych konstruktorów jachtowych na świecie – spod jego ręki wyszły projekty między innymi brygu Fryderyk Chopin oraz fregaty Dar Młodzieży.

 

Niedawno pisaliśmy o innej rekordowej jednostce pływającej, czyli lotniskowcu USS Gerald Ford, a także największym samolocie na świecie.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska