Podróż w czasie do Los Angeles lat 40.

Podróż w czasie do Los Angeles lat 40.

Chociaż od kilkunastu lat żyjemy w 21. wieku, to wehikuły czasu nadal występują jedynie w filmach i książkach z gatunku science-fiction.

Zlokalizowana na wzgórzu wokół 3. Ulicy dzielnica Bunker Hill ze względu na swoje położenie, a co za tym idzie fakt, że jest doskonale widoczna z innych części miasta uważana jest za centralny punkt Los Angeles. Obecnie, jak właściwie większość śródmieść innych dużych miast, jest zabudowana wysokimi wieżowcami. Nie zawsze jednak tak to wyglądało…

 

Magazyn The New Yorker zamieścił interesujący film Kevena McAlestera (autora filmów dokumentalnych, znanego chociażby z Ogrodzenia, traktującego o murze na granicy amerykańsko-meksykańskiej czy też Ostatnich dni w Wietnamie). Na filmie możemy zobaczyć, jak bardzo zmieniło się miasto Los Angeles na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Na ujęciach z teraźniejszości próżno szukać niskiej zabudowy mieszkalnej, niegdyś tak charakterystycznej dla Bunker Hill - jej miejsce zajęły budynki biurowe oraz drapacze chmur.  Z ulic zniknęły także szyny, po których niegdyś poruszały się tramwaje - system został zlikwidowany w 1953 roku.

 

 

Jeśli zaś chodzi o krajobraz motoryzacyjny, można pokusić się o stwierdzenie, że niewiele się zmieniło - ówczesne samochody co prawda drastycznie różnią się designem od współczesnych, ale od siebie nawzajem już niekoniecznie. Czy samo miasto wygląda obecnie lepiej, czy gorzej? Głosy w tej sprawie zapewne będą podzielone i na pewno znajdą się tacy, którzy będą zdania że „kiedyś było lepiej” - a jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jedno jest pewne - w latach 40. trudno byłoby się pokusić o taki wyczyn, jak ten skok dokonany przez pewnego Brytyjczyka pomiędzy dwoma wieżowcami w Hong Kongu.


Zobaczcie, jak na zdjęciach prezentuje się Monica Sims, miss września 2015:

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska