VHS odchodzi - Japończycy kończą produkcję magnetowidów

VHS odchodzi - Japończycy kończą produkcję magnetowidów

Takiego obrotu spraw należało się spodziewać - jeszcze w tym miesiącu ostatnia japońska firma produkująca magnetowidy wykona ostatni egzemplarz.

Chociaż kasety VHS (skrót od Video Home System) przeżywają obecnie swój renesans, a przez wielu są nawet uważane za filmowy odpowiednik płyty winylowej, realia rynkowe są nieubłagane. Firma Funai Electric Company zadecydowała, że kończy z produkcją magnetowidów, którą zajmowała się od 1983 roku. Oficjalnym powodem takiej decyzji jest stale malejący popyt na te urządzenia oraz coraz trudniejszy dostęp do części. Może się to wydać nieprawdopodobne, ale firma Funai w całym 2015 roku sprzedała aż 750 tysięcy (!) magnetowidów (oferowanych pod marką Sanyo).

 

Dla wielu przedstawicieli pokolenia obecnych 30-latków filmy na kasetach VHS (często zresztą będące kopiami oryginałów albo kopiami kopii) były pierwszym zetknięciem się z takimi kultowymi (w tym przypadku nie bójmy się tego słowa) produkcjami jak Rambo, Commando czy też Predator. Najbardziej znanymi lektorami ery VHS byli między innymi Tomasz Knapik, Lucjan Szołajski oraz Janusz Kozioł:

 

 

Pierwszą firmą, która zaczęła produkować magnetowidy była JVC, która zaprezentowała swoje urządzenia w drugiej połowie lat 70. Największym konkurentem standardu VHS był Betamax zaproponowany wcześniej przez Sony, ale to temu pierwszemu udało się zawładnąć rynkiem, tak jak kilkanaście lat później DVD oraz BluRay. Specyficzna jakość dźwięku i obrazu, będąca efektem powielania dziś jest symulowana przez twórców filmowych, którzy w swoich dziełach chcą nawiązać do estetyki lat 80., tak jak miało to miejsce w przypadku Kung Fury:

 

 

Jeśli jeszcze posiadacie w swoich domach sprawne magnetowidy, lepiej się ich nie pozbywajcie - biorąc pod uwagę boom na lata 80. i 90. można z dużą dozą pewności przypuszczać, że z czasem ich wartość będzie wzrastać. O tym, że na nostalgii można zarobić doskonale wie chociażby firma Nintendo, która zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży odświeżonej wersji konsoli Nintendo Entertainment System.

 

fot. Rob Pearce/flickr (CC-BY-2.0)

 

Zobaczcie, jak na zdjęciach prezentuje się Monica Sims, miss września 2015:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska