Google już nie będzie czytać naszych maili

2017-06-27
Google już nie będzie czytać naszych maili

Gigant z Mountain View zapowiedział, że zmieni swoją politykę dotyczącą skanowania wiadomości użytkowników poczty Gmail.

Jeśli coś jest nam oferowane za darmo, to opłata jest najprawdopodobniej inkasowana w inny sposób, niż przy użyciu pieniędzy. Tak jest chociażby w przypadku usług Google’a – chociaż firma nie oczekuje gotówki w zamian za możliwość korzystania z poczty elektronicznej, to akceptując regulamin Gmaila defacto zgadzamy się na inwigilację. Google skanuje bowiem otrzymywane oraz wysyłane przez nas wiadomości, by na podstawie występujących w nich słów lepiej dobierać wyświetlane reklamy. A raczej skanował, bo firma zapowiedziała, że ma zamiar skończyć z tymi praktykami – ma się to stać do końca bieżącego roku.

 

Firma z Mountain View – która zresztą nie jest w tej branży wyjątkiem – była wielokrotnie krytykowana za swoje praktyki. Skanowane były bowiem również wiadomości nadchodzące z innych mailowych hostingów, których użytkownicy nie musieli wydawać zgody na podglądanie ich korespondencji.

 

Co ciekawe, powód tej decyzji nie został przez firmę podany, co jest jednocześnie zastanawiające i niepokojące. Nie bardzo chce nam się wierzyć w to, że tak ogromna korporacja nagle stwierdziła, że musi zaprzestać praktyk wątpliwych z moralnego punktu widzenia – o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że skanowanie maili po prostu nie jest już Google’owi potrzebne i do odpowiedniej personalizacji wyświetlanych reklam wystarczą inne sposoby. Jak choćby analizowanie naszej historii wyszukiwania i innej aktywności w usługach giganta.

 

foto: LICreate / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska