Oryginalny R2D2 z „Gwiezdnych wojen” sprzedany za miliony!

2017-06-30
Oryginalny R2D2 z „Gwiezdnych wojen” sprzedany za miliony!

Pocieszny droid, który (podobnie jak większość bohaterów gwiezdnej sagi) stał się ikoną popkultury zmienił właściciela za 2,76 miliona dolarów.

28 czerwca w Los Angeles odbyła się interesująca aukcja, zorganizowana przez dom aukcyjny Profiles in History. Licytowano na niej pamiątki filmowe, a najciekawszą był bez wątpienia robot, którego kojarzą nawet ci, którzy nigdy nie mieli okazji obejrzeć choćby jednej części Gwiezdnych wojen.

 

Mowa oczywiście o R2D2. Model oferowany na aukcji to oryginalny rekwizyt, który był wykorzystywany przy okazji kręcenia pięciu filmów ze świata Gwiezdnych wojen: Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrocie Jedi, Mrocznym widmie oraz Ataku klonów. Organizatorzy aukcji spodziewali się, że sympatycznego droida uda im się sprzedać za około dwa miliony dolarów. Nie docenili jednak siły nostalgii i determinacji fanów Star Wars – ostateczna kwota, jaka padła na licytacji to 2,76 milionów dolarów. Aż tyle za niespełna 110-centymetrowego robota zdecydował się zapłacić nabywca, który pragnie pozostać anonimowy.

 

Na innych aukcjach, które zostały przeprowadzone tego samego dnia oferowano inne pamiątki z Gwiezdnych wojen, jednak znalazły one nabywców za sporo niższe kwoty, niż R2D2 – co nie znaczy, że sprzedano je tanio. Za hełm Dartha Vadera zapłacono 96 tysięcy dolarów, natomiast miecz świetlny należący Luke’a Skywalkera okazał się jeszcze droższy – nowy nabywca musiał wyłożyć na stół 450 tysięcy.

 

Przedmioty z filmową lub serialową przeszłością potrafią osiągać zawrotne sumy na aukcjach – tak było w przypadku Ferrari, którym w serialu Magnum jeździł Tom Selleck oraz białej Testarossy Dona Johnsona z Policjantów z Miami.

 

foto: ColobusYeti / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska