Jak zostać mistrzem grilla? 6 porad, bez których się nie obejdziesz

2017-06-30
Jak zostać mistrzem grilla? 6 porad, bez których się nie obejdziesz

Jest lato. A to znaczy, że nie każde przyjemne spotkanie musisz robić w domu czy w dobrej restauracji. Wręcz przeciwnie – najlepsze, co spotka cię latem, będzie się działo pod chmurką. I chociaż nie jedzenie będzie tu najważniejsze to podstawy musisz mieć.

Niby nic takiego. Jeśli chodzi o grill – musisz tylko rozpalić i nie spalić (jedzenia, ale samego grilla też). Tyle tylko, że wychodzi głupio, kiedy facet przy grillu zachowuje się nieudolnie. Tak więc łapcie kilka prostych rad. Nie takich, które zrobią z ciebie kucharza, ale takich, które pomogą ci zrobić to z godnością.

 

1. Wybierz dobre mięso

Warzywa z grilla są dobre. Nawet bardzo, bardzo dobre, więc używaj ich, ile tylko możesz. Ale jednak – nie oszukujmy się – i ty, i większość twoich gości prawdopodobnie najbardziej chce zjeść dobry kawałek mięsa. A więc zadbaj o to, żebyście mieli na to szansę. Idealnie jest, gdy kupisz mięso od znajomego rzeźnika. Jeśli reagujesz na taką radę myśląc „bez przesady” – po prostu kup dobre mięso zamiast dowolnych ochłapów z supermarketu. Warto.

 

2. Porządnie rozpal grilla

Koniecznie użyj do tego specjalnej podpałki – ona na pewno nie zrobi ci krzywdy. Po to ktoś ją wyprodukował. I w ogóle nie wrzucaj do grilla byle czego. Poza tym, cierpliwości, poczekaj aż grill dobrze się rozpali i dopiero później, kiedy podpałka zniknie, a węgiel będzie pokryty białym popiołem – wrzucaj mięso na ruszt. Mamy tylko nadzieję, że twoi goście nie walą już z głodu sztućcami w stół. Ale nawet jeśli – mięso z dobrze rozpalonego grilla będzie po prostu smaczniejsze.

 

3. Nie trzymaj potraw na ruszcie zbyt długo

Być może najważniejsza zasada. Lepiej, żeby potrawa była na ruszcie zbyt krótko niż zbyt długo. Grill ma to do siebie, że potrawę bardzo łatwo spalić. A za to czeka cię dyskwalifikacja.

 

4. Nie używaj soli

Zamiast tego korzystaj z marynat. Dobre przyprawienie potraw z grilla to podstawa – muszą mieć smak. Ale lepiej nie używaj soli. Dlaczego? Posolone mięso może puścić wodę, a jeśli to zrobi – fatalnie. Zamiast soczystego kawałka mięsa wyjdzie sucha podeszwa.

 

5. Używaj aluminiowych tacek

Mięso położone bezpośrednio na ruszcie wygląda dobrze. Ale jako mężczyźni dobrze wiemy, że wygląd to nie wszystko. Jedzenie lepiej kłaść na tackach, bo w przeciwnym wypadku tłuszcz skapujący z mięsa do ognia wytwarza szkodliwe związki, które wraz z dymem przenikają do mięsa. A lepiej, żeby było zdrowo.

 

6. Baw się w dobrym towarzystwie

Pamiętaj, nie ma to jak dobrze zjeść. Ale w letnim grillu bardziej niż o żeberka czy karkówkę chodzi o ludzi, dobre wino i luźną, przyjemną atmosferę. Nie śpiewaj po pijaku Baranka, ale i bądź sobą i baw się dobrze w towarzystwie przyjaciół. Krótko mówiąc: korzystaj z życia!

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska