Zobacz niesamowity gadżet dla fanów Formuły 1

2017-07-13
Zobacz niesamowity gadżet dla fanów Formuły 1

Tak, to czajnik. I powstał, żeby upamiętnić „żółty czajnik”, czyli pierwszy bolid F1 zespołu Renault.

 

Francuzi postanowili dołączyć do królowej motorsportu w 1975 roku. Wówczas zarząd zdecydował o długotrwałym zaangażowaniu w Formułę 1. Sypnął też gotówką, co zaowocowało pierwszym bolidem Renault.

 

Pojazd nazywał się RS01 i zadebiutował 16 lipca 1977 roku. Na torze Silverstone, podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii Jean-Pierr Jabouille przejechał 16 okrążeń. Debiut nie był więc specjalnie udany.

 

RS01 był napędzany 6-cylindrowym widlastym silnikiem z turbodoładowaniem. Miał pojemność skokową 1,5 litra. Konkurencja dysponowała 8-cylindrowymi jednostkami produkcji Coswortha i 12-cylindrowymi Alfy Romeo i Ferrari.

 

Podczas debiutu RS01 został ochrzczony mianem „żółtego czajnika”, ze względu na kolor i kształt. I teraz, po 40 latach od tamtych wydarzeń, Renault Sport F1 zamówiło właśnie jubileuszowy czajnik. Powstanie 40 limitowanych egzemplarzy, które trafią do butiku przy Polach Elizejskich w Paryżu. A potem czajnik (pewnie już nie sygnowany) zacznie być normalnie produkowany i sprzedawany. Do sklepów trafi we wrześniu 2017 roku, a cena ma wynosić 129 euro.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska