Zmarł "ojciec wszystkich zombie" George Romero

2017-07-17
Zmarł "ojciec wszystkich zombie" George Romero

Świat wielbicieli horrorów pogrążony jest w żałobie. W wieku 77 lat odszedł George Romero, reżyser i współautor scenariusza "Nocy żywych trupów".

Wielbiciele horrorów spieszą z kondolencjami. Składają je reżyserzy i fani. Horrory nie byłyby tym, czym są bez George'a Romero, który w 1968 roku stworzył "Noc żywych trupów". Apokalipsa zombie zaczęła się dzięki temu filmowi. Reżyser przegrał walkę z rakiem płuc, miał 77 lat.

 

 

Romero był synem emigranta z Kuby i amerykanki litewskiego pochodzenia. Od dziecka kochał kino, a swój amatorski debiut nakręcił już mając 14 lat. Skończył filmówkę, a potem założył firmę zajmującą się reklamami telewizyjnymi.

 

W 1968 roku napisał scenariusz i wyreżyserował „Noc żywych trupów”. Budżet wynosił 114 tys. dolarów, a zyski przekroczyły 30 mln. Nie to było jednak najważniejsze, a to, że film zmienił oblicze horroru, jako gatunku. Zombie na stałe weszły do kina.

 

W 1978 roku George Romero nakręcił pierwszą z czterech kontynuacji „Nocy...”, czyli „Świt żywych trupów”. Produkcja była wielkim hitem i przyniosła jeszcze więcej pieniędzy od pierwowzoru.

 

Potem były kolejne filmy o zombie: „Dzień żywych trupów”, „Ziemia żywych trupów” oraz „Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów” z 2007 roku. Romero współpracował także ze Stephenem Kingiem, pisarskim mistrzem horroru, przy scenariuszach i filmach.

 

Kochacie „The Walking Dead” i inne filmy o zombie? Bez George’a Romero by ich nie było...

 

Foto: Commons.wikimedia.org/imdb.com (screen)

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska