Oryginał słynnego plakatu do kupienia

Oryginał słynnego plakatu do kupienia

W Londynie został wystawiony na aukcji jeden z ostatnich egzemplarzy słynnego plakatu „Keep Calm and Carry On”. Często widzicie jego przeróbki, ale czy znacie historię oryginału?

Zostało ich już bardzo niewiele. Na aukcji w Londynie został wystawiony jeden z ostatnich plakatów z historycznym hasłem. Licytacja rozpocznie się z pułapu 20 000 funtów. Dlaczego plakat, który wszyscy znamy z przeróbek na koszulkach, kubkach i płóciennych torbach, osiągnął taką cenę? Otóż jest on częścią brytyjskiego dziedzictwa narodowego.

 

Słynny plakat jest starszy niż się wydaje. Oryginał pochodzi z 1939 roku. „Keep Calm and Carry On” jest ostatnim z serii trzech plakatów propagandowych, które miały na celu podtrzymać morale Brytyjczyków podczas trwania II wojny światowej. „Zachowaj spokój i rób swoje”, było przesłaniem króla Jerzego VI skierowanym do poddanych. To, że za pomocą plakatu mówi sam król sugeruje oczywiście umieszczona na szczycie plakatu korona.

 

Ciekawe, że plakaty „Keep Calm and Carry On” w rzeczywistości nigdy nie zostały użyte. Nawet pomimo tego, że wyprodukowano ich aż 2 500 000 sztuk (w różnych rozmiarach). Na ulicach brytyjskich miast można było oglądać dwa poprzednie plakaty z propagandowej serii – „Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution Will Bring Us Victory” („Twoja odwaga, twoja pogoda ducha, twoja determinacja przynosi nam zwycięstwo”) i „Freedom is in Peril, Defend It With All Your Might” („Wolność jest zagrożona, broń jej z całą swoją mocą”). Ostatni z plakatów miła zostać użyty dopiero w ostateczności, na przykład w przypadku inwazji Niemiec na Wielką Brytanię.

 

 

Większość nakładu plakatu została zniszczona prawdopodobnie zaraz po wojnie. To dzieło sztuki użytkowej zostało zapomniane do momentu, kiedy już w XXI wieku odkryto je na nowo – plakat został przypadkiem znaleziony przez antykwariusza. Później szybko zyskał ogromną popularność, stał się nawet memem internetowym. I wszyscy zaczęliśmy widzieć go wszędzie.

 

Dziś zostało już tylko kilka egzemplarzy oryginalnego plakatu. Ten wystawiony na aukcji w Londynie będzie jednym z ostatnich wystawionych na sprzedaż.

 

Zobacz też:

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska