Niezbędnik playboya: Do czego podawać białe wino?

2017-07-24
Niezbędnik playboya: Do czego podawać białe wino?

Dobór wina do potrawy – wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. A jednak wcale nie! Wraz z popularnością kuchni fusion i nietypowych połączeń smaków także klasyczne zasady podawania wina do potraw właściwie już nie obowiązują!

Dokładnie tak – wszystko, co na ten temat wiedzieliście nieco straciło na aktualności. Do jakich potraw serwować białe, a do czego podawać czerwone wino? – na tak postawione pytanie nie ma już prostej odpowiedzi. No chyba, że zadowala was sformułowanie jej w ten sposób: niech każdy robi tak, jak lubi!

 

Jeśli nadal obowiązują jakieś zasady to są to zasady całkowicie sprzeczne. Pierwsza głosi, że wino powinno wyraźnie kontrastować z daniem i nie zagłuszać go. Czyli do ciężkiej, intensywnej w smaku potrawy wybieramy lekkie wino, a do intensywnego wina – lekką, delikatną potrawę. Druga zasada to zasada harmonii i jedności: ciężkie wino – ciężka potrawa, lekka potrawa – lekkie wino. Wybór należy do was.

 

Wytrawny sommelier powinien przyklasnąć waszemu wyborowi, jakkolwiek dziwny by mu się nie wydał. I stoją za tym dobre argumenty, wykraczające poza zwykłe zadowolenie klienta i fakt, że w dzisiejszych czasach możesz zostać smakoszem wina nawet przez internet. Jakie to argumenty? Chodzi o tradycje kuchni lokalnych. Bo jeśli jest jakaś zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać – warto do lokalnych potraw wypić kieliszek wina pochodzący z tego samego miejsca. A tak się składa, że kuchnie wielu regionów przez wieki ignorowały zasady winnej etykiety. I dobrze na tym wychodziły. Dobrze, bo smacznie i niepowtarzalnie.

 

Jeśli jednak mamy podać wam jakieś sztywne zasady to niech będą klasyczne. Oto one:

 

Do czego serwować białe wino wytrawne?

Przede wszystkim – jako aperitif. Wytrawne białe wino zaostrzy apetyt i sprawi, że dalsza część kolacji (obiadu?) będzie tylko przyjemniejsza. A do jakiego mięsa podawać białe wino? Tu odpowiedź jest prosta – z reguły do białego (ewentualnie do różowego). Podobnie jest z rybami, owocami morza, wędlinami i delikatnymi serami. Trzeba także pamiętać, że białe wino podaje się w nieco niższej temperaturze niż czerwone – powinno mieć 8-10 stopni.

 

Do czego serwować białe wino półwytrawne?

Jakie wino podajemy do ryby? Już wiemy – zwykle białe, przynajmniej według utartych zasad. Niekoniecznie wytrawne, bo jeśli wolicie półwytrawne to nic nie stoi na przeszkodzie. Podobnie jest z białym mięsem i innymi produktami wymienionymi powyżej. Warto jednak pamiętać, że białe wino półwytrawne bardzo dobrze skomponuje się także z cielęciną, makaronami, pasztetami, większością grzybów i zimnymi przekąskami, na przykład sałatkami.

 

Do czego serwować białe wino słodkie?

Tak jak wytrawne – świetnie nadadzą się na aperitif. W tej roli popularnością cieszą się zwłaszcza węgierskie tokaje. Jeśli chodzi o potrawy – specjalnym zadaniem białych win słodkich i półsłodkich jest towarzyszenie gęsim wątróbkom. Warto to zapamiętać! A poza tym podaje się je także do niektórych ryb i oczywiście do deserów.

 

Do czego serwować białe wino półsłodkie?

Tutaj nie będziemy komplikować sobie życia. Wino białe półsłodkie można potraktować tak samo jak wino słodkie. Oczywiście jeśli woli się raczej półsłodkość niż słodkość. Dodajmy tylko na wszelki wypadek – białe wina słodkie i półsłodkie podaje się w nieco niższej temperaturze niż te wytrawne. O jakieś 2 stopnie niższej.

 

A skoro już dowiedzieliśmy się do czego serwować białe wino, dowiedzmy się także w jaki sposób je serwować! Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak serwować wino (w domu, nie w restauracji). Zapraszamy do lektury!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska