Niezbędnik playboya: Do czego podawać czerwone wino?

2017-07-25
Niezbędnik playboya: Do czego podawać czerwone wino?

Kiedyś obowiązywały ścisłe zasady. Dziś panuje duża dowolność i wszystko jest kwestią gustu. Z czerwonym winem jest tak samo, jak z obyczajami. I całe szczęście!

Do jakiego mięsa podaje się czerwone wino? To zależy jak lubicie! Czerwone wino do ryby? Oczywiście, nie ma problemu. Dobry sommelier nie skrzywi się dziś nawet na takie, zdawałoby się, bardzo kontrowersyjne zamówienie. A wiecie dlaczego? Bo w pewnym momencie okazało się, że światowa kuchnia w swojej nieprzebranej tradycji ma do zaoferowania dużo więcej niż elementarze sztywnych zasad dobrego stylu.

 

Co jest tutaj decydującym argumentem? Chociażby kuchnie regionalne. Pyszności z różnych stron świata. A uwierzcie, że nie we wszystkich miejscach, w których wynaleziono wyśmienite potrawy, pamiętano by dobrać do nich odpowiednie wino! I w związku z tym pije się po prostu takie, jakie jest popularne w regionie. A jeśli istnieje jakaś nadrzędna zasada to brzmi ona właśnie w ten sposób: do regionalnych potraw wybieraj wino z tego samego regionu!

 

Ogólnie rzecz biorąc zasady są dwie. I wzajemnie się wykluczają. Sami musicie wybrać, która bardziej wam odpowiada – kontrast czy harmonia? Zasada kontrastu mówi, że wino ma jak najbardziej różnić się od potrawy – do ciężkiej potrawy o wyrazistym smaku dobieramy lekkie wino. I odwrotnie: lekkostrawna, delikatna potrawa wymaga intensywnego w smaku wina. Zasada harmonii wskazuje zaś, żeby w parze z wyrazistymi potrawami szły wyraziste wina, a z delikatnymi daniami – delikatne wina.

 

Sami widzicie, że wszystko wolno! Jeśli jednak mamy coś poradzić, trzymajmy się tradycji. Poniżej mała ściąga, z której dowiecie się, do jakich potraw serwować czerwone wino według klasycznych wzorców. A po kliknięciu w link dowiecie się także do czego podawać białe wino.

 

Do czego serwować czerwone wino wytrawne?

Czerwone wino wytrawne to alkohol doskonały do solidnego obiadu. Czerwone mięsa, dziczyzna, pieczenie, ale też gęś czy kaczka – to wszystko będzie doskonale pasowało. Dojrzałe czerwone wino świetnie nada się także do ostrzejszych serów. I pamiętajcie, że przede wszystkim dobre, czerwone, wytrawne wino warto pić samo. Bo jest czym się delektować!

 

Do czego serwować czerwone wino półwytrawne?

Kanoniczny zestaw potraw będzie bardzo podobny do zestawu dopasowanego do czerwonego wina wytrawnego. No dobra, wybierzcie raczej wieprzowinę, stek i wołowinę niż gęsinę.

 

Do czego serwować czerwone wino słodkie?

Jak to wina słodkie – zarówno czerwone, jak i białe świetnie nadadzą się do deserów. Ostrzejsze sery też pójdą z nim w parze.

 

Do czego serwować czerwone wino półsłodkie?

Pierwszy wybór do obiadu? No, niekoniecznie! Czerwone wino półsłodkie traktujcie raczej tak, jak słodkie. Pasują do niektórych serów oraz deserów.

 

A skoro mniej więcej wiecie do czego, sprawdźcie jeszcze jak serwować czerwone wino (w domu, nie w restauracji). Tutaj dużo łatwiej o faux pas. Bo zasady savoir vivre'u nie są kwestią gustu.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska