10 faktów i mitów na temat kolarstwa

2017-07-31
10 faktów i mitów na temat kolarstwa

Kiedy bardziej interesujemy się kolarstwem niż latem? Trwa 74. wyścig Tour De Pologne, niedawno zakończył się Tour De France, a na dodatek wielu z nas wykorzystuje okres wakacyjny, by robić jednośladem dużo więcej kilometrów niż zwykle. To też dobry czas, by kolarz Bartłomiej Wawak opowiedział wam o najpopularniejszych faktach i mitach na temat kolarstwa.

1. Kolarstwo jest uważane za najcięższy sport świata – fakt/mit. Zależy dla kogo. Trudno oceniać i porównywać do siebie inne sporty, każdy wysiłek zawodowy powinien być ceniony. Generalnie nie jest to sport dla leniwych i niekonsekwentnych osób; zabiera też sporo czasu.

2. Makaron jest podstawowym paliwem kolarza – fakt/mit. Jest nim także ryż, ziemniaki i kasza. Ważne jest zbilansowane jedzenie zależne od tego, jaki tryb życia akurat prowadzimy – czy jest to okres treningowy, start czy też czas regeneracji.

3. Kask może uratować nam życie – fakt. W moim przypadku są to przynajmniej jeden lub dwa kaski na sezon. Naprawdę nie rozumiem osób, które czują się tak pewnie na rowerze bez kasku. Biorąc pod uwagę aktualnie częstotliwość wypadków rowerzystów, lepiej mieć go na głowie podczas jazdy.

4. Kolarze golą nogi – fakt. Podczas upadków rany goją się o wiele szybciej. Ma to też wpływ na pracę z fizjoterapeutą, nie odczuwa się aż takiego dyskomfortu podczas masażu.

5. Rower górski tylko w góry – mit. Dla mnie jest to najbardziej wszechstronny rower ze wszystkich dostępnych. Na pewno sprawdzi się na leśnych i polnych drogach, w mieście i oczywiście na górskich szlakach. Jest bardziej stabilny od np. roweru szosowego.

6. Rower z marketu jest taki sam jak ten ze sklepu rowerowego – mit. Rower pochodzący z marketu zazwyczaj jest sprzedawany na najgorszych i najtańszych komponentach, przez co nie będzie nam służył przez lata. Z kolei rower ze sklepu możemy spersonalizować pod siebie. Jest lepiej zmontowany na częściach, które znajdziemy w katalogu i w razie potrzeby zawsze jest możliwość zamówienia takiej samej.

7. Kupując rower znanej marki będzie niezniszczalny – fakt/mit. Generalnie większość dostępnych na rynku rowerów jest składanych na podobnym osprzęcie. Tak naprawdę często płacimy za nazwę na ramie niż za jakość ale w grę wchodzi jeszcze geometria. Jeśli chodzi o karbonowe ramy, mogą się już między sobą mocno różnić także jakością i trwałością.

8. Podczas jazdy na rowerze kształtują się tylko nogi – mit. Praktycznie całe nasze ciało bierze w niej udział. Głównie używamy nóg, ale dodatkowo angażujemy też ręce i plecy – zwłaszcza na podjazdach, gdy przesuwamy ciężar ciała i pochylamy na przód kierownicy. Oczywiście podczas jazdy mocno pracują też nasze płuca, które mają wpływ na dotlenienie organizmu.

9. Kolarstwa nie da się połączyć z życiem prywatnym – mit. Jest to jak najbardziej możliwe, często wystarczy zaplanować sobie dzień tak, abyśmy mieli czas na wszystko – pracę, rodzinę i przyjemności. Gorzej jeśli kolarstwo jest jednocześnie pracą i hobby, wtedy mamy mało czasu i cierpi rodzina.

10. Źle dopasowany rower ma wpływ na komfort jazdy – fakt. To właśnie jest klucz do sukcesu. Aby czerpać przyjemność i radość z pokonywanych kilometrów w komfortowej pozycji musimy mieć umiejętnie dopasowany rower. Podstawą jest dobrze dobrana wysokość siodełka i kierownicy. Warto też zainwestować w obuwie i pedały zatrzaskowe, dzięki którym zwiększymy efekt pracy naszych nóg i zniwelujemy szanse kontuzji.

Bartłomiej Wawak – były mistrz Polski XCO elity, złoty medalista Mistrzostw Europy w Maratonie w Singen (kat. U23). Wielokrotny mistrz Polski w różnych kategoriach wiekowych. Zawodnik Kross Racing Team. Oprócz kolarstwa interesuje się motoryzacją.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska