Alkohol czyni cię bardziej twórczym!

2017-08-01
Alkohol czyni cię bardziej twórczym!

Niezbyt często w dzisiejszych czasach słyszy się od naukowców, że picie alkoholu przynosi jakiekolwiek dobre efekty, prawda? To badanie jest wyjątkiem. I trudno odmówić mu racji.

Kto w ogóle nie lubi alkoholu? Niewielu z nas mogłoby to o sobie powiedzieć. Ale z drugiej strony – kto z nas lubi tych, którzy tej substancji nadużywają? Też niewielu. Warto jednak pamiętać, że umiarkowane spożycie może uczynić człowieka bardziej wyluzowanym, dowcipnym i błyskotliwym rozmówcą. I nie tylko rozmówcą.

 

Alkohol ma dodatni wpływ na kreatywność – tak najkrócej można streścić wyniki badań naukowców związanych z Uniwersytetem w Grazie. Austriacy przebadali siedemdziesięciu młodych ludzi w wieku od 19 do 32 lat i bez żadnych wątpliwości stwierdzili, że alkohol zwiększa kreatywność o tyle, że wytrąca nasz umysł z utartych ścieżek, którymi przyzwyczailiśmy się myśleć na co dzień. Chodzi o słynne myślenie „poza pudełkiem”. Znika przyziemna racjonalność, a w jej miejsce pojawia się większa wolność. Naukowcy nazwali ją „elastycznością poznawczą”.

 

Jak wyglądało samo badanie? Całkiem przyjemnie. Badanym podano piwo – połowie alkoholowe, a połowie bezalkoholowe. I postawiono przed nimi zadania, takie jak na przykład wymyślenie w pół minuty nieoczywistych powiązań między dwoma słowami. Naukowcy twierdzą, że ci, którzy spożywali napój alkoholowy wymyślali te bardziej nieoczywiste i bardziej finezyjne. Proste, prawda?

 

Dziękujemy, nauko! Ale tych, których te rewelacje ucieszyły za bardzo przestrzegamy: rausz to nie pijaństwo. Zbyt dużo alkoholu we krwi też wpływa na błyskotliwość. Z tym, że niestety na pewno nie dodatnio.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska