Zegarek do garnituru – jaki wybrać?

2017-08-02
Zegarek do garnituru – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego stroju na wyjątkową okazję nie ogranicza się jedynie do samego garnituru – należy się także skupić na właściwym doborze dodatków. Jednym z nich, którego nie powinno się pomijać, jest z całą pewnością zegarek.

Zegarek już dawno przestał być urządzeniem, którego używamy typowo użytkowo – wiele osób do sprawdzania godziny używa przede wszystkim smartfonów. Nie oznacza to jednak, że zegarki odchodzą w zapomnienie – wręcz przeciwnie, nadal są chętnie wybieranym dodatkiem i często jedynym elementem biżuterii, na jaki decydują się mężczyźni.

 

Zegarek jednak zegarkowi nierówny – umiejętność doboru czasomierza adekwatnego do reszty stroju i okazji również jest jednym z elementów dress code’u. Jeśli wybieramy się na wydarzenie/przyjęcie, na które planujemy założyć garnitur i we właściwy sposób dobrać do niego dodatki (takie jak na przykład pasujący krawat lub mucha oraz poszetka), to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zegarek również dobrze komponował się z całą resztą.

 

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie istnieje zegarek uniwersalny, który możemy założyć na każdą okazję. To znaczy możemy, ale nie jest to wskazane – chyba nikt nie chciałby narażać się na śmieszność. Wybierając zegarek do garnituru, zdecydowanie powinniśmy odrzucić te na bransolecie, nawet jeśli wydają nam się eleganckie – ten sposób mocowania czasomierza nie komponuje się dobrze z garniturem i budzi raczej skojarzenia z łańcuchami, tak uwielbianymi między innymi przez różnych szemranych „biznesmenów” z lat dziewięćdziesiątych. Z oczywistych względów odrzucamy również wszystkie zegarki sportowe, niezależnie od rodzaju paska oraz smartwatche – zapewne znajdą się tacy, którzy będą twierdzić że Apple Watch lub Samsung Gear dobrze komponują się ze strojem wieczorowym, my jednak jesteśmy zwolennikami klasyki.

 

Jaki jest zatem elegancki męski zegarek, który facet powinien założyć do garnituru? To zegarek klasyczny – a przez klasyczny rozumiemy ten o prostym i minimalistycznym designie. Taki zegarek jest najczęściej wyposażony w okrągłą kopertę, której średnica nie przekracza 40-42 milimetrów – większy byłby zbyt przytłaczający, nawet dla facetów o dużych przedramionach. Tarcza takiego zegarka – o jednolitym kolorze – jest pozbawiona zbędnych ozdobników, takich jak choćby stoper. Jedyne, co powinno się na niej znajdować oprócz indeksów (w formie cyfr lub słupków) to dyskretny datownik. Czasomierz oczywiście powinien posiadać skórzany pasek. A co z kolorami? Najczęściej spotykamy koperty w kolorze srebrnym lub złotym – w tym przypadku wyboru powinniśmy dokonywać według własnego gustu. Jeśli zaś chodzi o pasek, to jego kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do innych elementów stroju – skoro zakładamy czarne buty i pasek do spodni, to ten zegarkowy również powinien być w takim kolorze.

 

foto: Aramyan / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska