Słownik piwny dla zaawansowanych

2017-08-04
Słownik piwny dla zaawansowanych

4 sierpnia, czyli dziś, przypada Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Z tej okazji warto wieczorem napić się piwa. I trochę dokształcić. Oto kilka piwnych pojęć, których prawdopodobnie nie znacie. No chyba, że jesteście ekspertami.

ABW – Nie chodzi o Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale o Wagową Zawartość Alkoholu, czyli miernik używany głównie w Stanach Zjednoczonych. Oznacza on liczbę gramów alkoholu w 100 centylitrach piwa.

 

Baltazar – Nazwa butelki do przechowywania piwa o pojemności 12 litrów.

 

Birofil – Ty. Oczywiście o ile też jesteś miłośnikiem piwa.

 

Cask – Typ beczki do przechowywania piwa. Takie, która nie rdzewieje.

 

EBC – Skala służąca do oznaczania koloru piwa. Waha się od 0 dla piw najjaśniejszych do jakichś 130 w przypadku piw ciemnych jak smoła.

 

Entire – Tak nazywał się przodek dzisiejszego portera.

 

Faza wysokich krążków – Nie chodzi ani o hokeja ani o wizytę przybyszy z kosmosu, ale o fazę, w której fermentacja jest najbardziej intensywna na powierzchni kadzi tworzy się największa piana.

 

Gose – Nazwa tradycyjnego piwa z okolic Lipska. Pszenicznego, mętnego, orzeźwiającego i zawierającego dodatek kolendry, soli i syropu.

 

Hell – Piwo jasne po niemiecku. Ciemne to „dunkel”.

 

Mech irlandzki – Roślina używana jako substancja klarująca piwo. Otrzymuje się ją ze specjalnych glonów, a następnie suszy lub proszkuje.

 

Perry – Nie piwo, ale z piwem często mylone. Właściwie to napój alkoholowy uzyskiwany ze sfermentowanych gruszek.

 

Piwo sesyjne – Tak nazywa się piwo, które dobrze pije się podczas jednego posiedzenia. Czyli jednej „sesji”. Zwykle nie za mocne – nie wiedzieć czemu eksperci sądzą, że nie można wypić wielu mocnych piw za jednym razem...

 

Skunks – Aromat pochodzący ze związków chmielu wystawionych na działanie światła. I wysokiej temperatury. Potrafi powstać nazwę w zabutelkowanym piwie, o ile to jest jasne, przechowywane w jasnej butelce i odpowiednich (albo raczej nieodpowiednich) warunkach.

 

Taniny – Bardzo ważne substancje odpowiadające za goryczkę w piwie. W nadmiarze niemile widziane, ale i tak to jedno z ważniejszych pojęć w słowniku piwowara.

 

Ulepek – Piwo, które jest zbyt słodkie.

 

Żywica – To ona wydziela się z szyszek chmielu po to, by piwosz mógł poczuć w ulubionym napoju ulubioną, chmielową goryczkę.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska