Kto grilluje ten ma władzę! Dlaczego to my rządzimy rusztem?

2017-08-21
Kto grilluje ten ma władzę! Dlaczego to my rządzimy rusztem?

Faceci w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji mają jedną wspólną cechę. Jeśli chodzi o sztukę grillowania mięsa, wszyscy od razu przekształcamy się w samców alfa, którzy uważają, że kto trzyma szczypce, ten ma władzę.

 

Kobiety częściej od mężczyzn przygotowują posiłki, prawda? Z jednym wyjątkiem. Chodzi właśnie o ruszt. Stosowne badania przeprowadzono np. w Walii. Tam specjalizują się w jagnięcinie. To i po przepytaniu ponad 2000 osób okazało się, że małe owieczki obraca na ogniu 75 proc. facetów, podczas gdy kobiety pokornie zajmują się przygotowywaniem sałatek, ziemniaków i sosów (które są o wiele bardziej pracochłonne.

 

Dlaczego tak się dzieje? Rhys Llywelyn jest przedstawicielem PGI Welsh Lamb (firma zajmująca się hodowlą owiec) i ma dwie cechy: nazwisko, którego nie sposób wymówić oraz dociekliwość.

 

„Chcieliśmy spróbować dowiedzieć się więcej na temat psychologii organizowania grilla. Także o tym, dlaczego jest to zajęcie męskie” - mówi Rhys Llywelyn.

 

W tym celu przeprowadzono ankietę z milionem pytań, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wyszło na jaw, że mężczyźni mają dwa razy większą pewność niż kobiety, że ich grillowe umiejętności są większe.

 

Połowa kobiet (51 proc.) stwierdziła, że mężczyźni dodają sobie testosteronu chwytając za szczypce, robią się bardziej macho. Z kolei większość mężczyzn uznała, że grilluje tak dobrze, że nie musi już poprawiać swoich umiejętności w zakresie sztuki grillowania. Naukowcy poproszeni o skomentowanie wyniku, zgodzili się, że grillowanie jest formą polowania. Atawizmem, oznaką oznaczenia terenu, pokazania swojej dominacji i w ogóle „kto tu rządzi”.

 

Podobne badania wykonano w Stanach Zjednoczonych i były one motywowane tą samą ciekawością. Okazało się, że 44 proc. gospodarstw domowych za Wielką Wodą jest grillowo „męskich”, a zaledwie 22 proc. „kobiecych” (pozostałe 34 proc. stawia) na równouprawnienie.

 

A w waszych rodzinach, kto grilluje?

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska