Gdzie na świecie papierosy kosztują najwięcej?

2017-09-01
Gdzie na świecie papierosy kosztują najwięcej?

16 zł za paczkę papierosów. Tyle musimy za nałóg płacić... w Polsce. Ciekawe co byśmy powiedzieli, gdyby karmienie nałogu kosztowało nas blisko 100 zł za paczkę, jak Australijczyków.

Najgorszy z nałogów. Palenie tytoniu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości (niżej podpisany wie co mówi, bo sam pali). O wpływie palenia na zdrowie nawet nie będziemy wam wspominać, bo to tragedia kompletna. Ale jest jeszcze jeden aspekt palenia, finansowy.

 

W Polsce palacze lubią narzekać, że jest drogo. Paczka papierosów kosztuje 15-16 złotych. Cameli, czy Marlboro, bo są oczywiście tańsze fajki, choć nieznacznie.

 

A ile kosztują papierosy na świecie? Rekord padł właśnie w Australii. Tamtejszy rząd podwyższył podatek, w wyniku czego cena tytoniu zwiększyła się z 770 dolarów australijskich do 900. Paczka papierosów Marlboro kosztuje teraz w Australii 34 dolary australijskie, czyli... 98 zł. Ponad 6 razy tyle, co w Polsce.

 

W ogóle papierosy w Polsce są tanie. Tak to trzeba nazwać. W Monaco (miejsce 2.) paczka kosztuje równowartość 76 zł, a w Nowej Zelandii (miejsce 3.) 66 zł. Na kolejnych miejscach w Top 10 są Norwegia (45 zł), Irlandia (42 zł), Islandia (37 zł), Lichtenstein (37 zł), Kanada (34 zł), Wielka Brytania (32-34 zł), Izrael (29 zł) i Stany Zjednoczone (28 zł).

 

A czy gdzieś na świecie jest tanio? Jest! Raje palaczy to między innymi Kambodża (60 groszy za paczkę), Nigeria (1 zł), Laos (1,3 zł), Kirgistan (1,3 zł), czy Wietnam (1,5 zł). Z bliższych Polsce krajów tanie fajki kupić można na Białorusi (1,6 zł za paczkę).

 

Jak radzą sobie Australijczycy i Nowozelandczycy z horrendalnymi cenami? Oczywiście część z nich rzuca palenie. Ale jednocześnie robią to samo, co robili Amerykanie podczas prohibicji. Kwitnie przemyt, nielegalny handel, powstają zorganizowane mafie. Natura nie znosi próżni...

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska