Ostre picie groźniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet

2017-09-05
Ostre picie groźniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet

Balanga skąpana w alkoholu? Naprawdę ostra impreza, po której zdycha się dwa dni? No cóż, nauka dowodzi, że takie maratony lepiej znoszą kobiety niż faceci.

Picie alkoholu bardziej naraża zdrowie młodych mężczyzn niż młodych kobiet – tak wynika z najnowszych badań.

 

Naukowcy badający reakcje mózgowe ochotników po piciu alkoholu stwierdzili, że wyraźniejsze zmiany mają miejsce u mężczyzn niż u kobiet.

 

Dr Outi Kaarre z Uniwersytetu Finlandii Wschodniej, powiedział: „To była niespodzianka, bo spodziewaliśmy się, że będzie inaczej, odwrotnie”. Wyniki zostały zaprezentowane na kongresie Federacji Europejskich Stowarzyszeń Neurologicznych (ECNP) w Paryżu.

 

Dr Kaarre dodała: „Od dawna wiemy, że długoterminowe spożywanie alkoholu może być ryzykowne dla młodych ludzi. Chcieliśmy dowiedzieć się w jak różny sposób dotyka ono młodych mężczyzn i młode kobiety. Kiedy i w jaki sposób te różnice się ujawniają”.

 

U obu płci stwierdzono znaczne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Jednak mózgi kobiet okazały się odporniejsze na działanie alkoholu od męskich. Mimo podawania proporcjonalnie do wagi tych samych ilości alkoholu.

 

Profesor Wim van den Brink z Uniwersytetu w Amsterdamie przyznał, że konieczne są dalsze badania. Te wyniki, które już mamy mogą wyjaśniać, dlaczego coraz więcej kobiet dopuszcza ostre picie. „W Europie zaczyna panować całkowite równouprawnienie, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Młode kobiety doskonale dogadują się w tej kwestii z młodymi mężczyznami” – powiedział van den Brink.

 

Kolejny mit runął, panowie.


Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska