Tajemnice dress code'u: co to znaczy black tie?

2017-09-06
Tajemnice dress code'u: co to znaczy black tie?

Czasami zdarza się, że na zaproszeniu widnieje adnotacja „black tie”. Co to znaczy? Wbrew pozorom wcale nie to, że na przyjęcie musisz założyć czarny krawat. Właściwie jest wręcz przeciwnie – w ogóle nie powinieneś zakładać krawata!

Black tie to strój zbyt elegancki jak na krawat. Choć mniej elegancki niż najbardziej formalny dress code white tie, to jednak pod szyją musisz mieć muchę. Co oprócz niej powinieneś na siebie założyć? Spieszymy z wyjaśnieniami.

 

Black tie to z pewnością strój wieczorowy. Został skodyfikowany przez dziewiętnastowieczną brytyjską arystokrację, dla której był tym mniej formalnym spośród dwóch wariantów stroju wieczorowego. W największym skrócie – chodziło o smoking, czyli niby strój wieczorowy, ale mniej oficjalny niż frak. Początkowo smoking zakładali jedynie dżentelmeni spotykający się w klubach we własnym towarzystwie. Wedle ówczesnych standardów nie przystawało, by mężczyzna wkładał go w obecności dam. Obyczaje uległy rozluźnieniu dopiero po II wojnie światowej – mniej więcej od wtedy smoking zaczęto uważać za strój wyjątkowo elegancki, mniej więcej tak, jak jest dziś. W końcu dziś niektórzy za elegancki uznaliby nawet dress code business casual...

 

Wróćmy jednak do konkretów. Wedle dress code'u black tie smoking powinien być ciemny. Najlepiej czarny, ewentualnie ciemnogranatowy. Koszula? Oczywiście biała, z łamanym kołnierzykiem i z mankietami zapinanymi na spinki. A pod szyją mucha. W kolorze smokingu, bez kombinowania. Do tego koniecznie kamizelka – ma być formalnie. Pamiętajmy o butach – niech będą lakierowane, najlepiej do kompletu będą pasowały ciemne oksfordki.

 

Należy pamiętać, że dress code black tie obowiązuje tylko podczas spotkań wieczorowych. Żeby daleko nie szukać – choćby podczas premier w operach i filharmoniach. Co ważne, black tie obowiązuje tylko wieczorami, czyli po godzinie 19. Jeśli taki dress code jest wymagany na imprezie, która zaczyna się wcześniej – nie czujcie się zobowiązani. Choćby dlatego, że od razu widać, iż to gospodarze nie do końca przyswoili sobie zasady savoir vivre'u.

 

Uwaga! Zdarza się, że na zaproszeniu widnieje adnotacja „black tie optional”. Oznacza to, że nie musisz trzymać się sztywnych reguł, ale powinieneś pozostać w rejestrze formalnym. Ubranie się w stylu wolnym, czyli według dress code'u smart casual raczej nie wchodzi w grę...

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska