Nowy gatunek czekolady. Jest idealna na randki!

2017-09-07
Nowy gatunek czekolady. Jest idealna na randki!

Do dziś znaliśmy 3 rodzaje czekolady: gorzką, mleczną i białą. Tak było przez ostatnich 80 lat. Właśnie pojawił się nowy, czwarty rodzaj, który nazwano rubinowym.

Niech was nie zmyli zdjęcie. To nie jest biała czekolada z jakimś barwiącym dodatkiem, żurawiną, jagodami, czy sokiem. To zupełnie nowy rodzaj czekolady, którego różowa barwa jest naturalna i pochodzi od nowego rodzaju ziarna kakaowca.

 

80 lat temu przedstawiono światu czekoladę białą, część osób nie uważa jej za prawdziwą, ale się mylą. Ona jest prawdziwa. Wydawało się, że sprawa jest zamknięta na wieki, bo natury nie da się oszukać. Można czekoladę barwić na milion kolorów, dodawać do niej różne rzeczy, ale nic nowego poza gorzką, mleczną i białą już się nie pojawi.

 

No więc okazało się, że nie do końca. 5 września 2017 roku w Szanghaju zaprezentowano wynik prac szwajcarskiego giganta cukierniczego Barry Callebaut, jednego z największych dostawców czekolady i produktów związanych z kakao.

 

Firma odkryła nowe ziarno, z którego przez wiele lat próbowano wyprodukować czekoladę. Wreszcie się udało, powstała czekolada różowa. Naturalnie różowa (podkreślamy to ponownie, to nie jest odmiana białej), bez żadnych domieszek.

 

W tej chwili czeka nas zapewne kampania reklamowa, świat oszaleje na punkcie nowości. Zakochają się w niej zakochani, cukiernicy i wszyscy łaknący nowości, na co zresztą liczy Barry Callebaut (testy konsumenckie trwały kilka lat).

 

Jak smakuje nowa czekolada? To przecież sprawa kluczowa! Reporter "Daily Telegraph", który był na premierze, twierdzi, że nie jest jakoś specjalnie wyjątkowa: "Szoku nie ma, smakuje jak biała z dodatkiem żurawiny, ale oczywiście żadnych dodatków nie ma. Za to pięknie wygląda" – napisał dziennikarz.

 

Wygląda na to, że mamy kolejny prezent dla dziewczyn na randkę!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska