Tajemnice dress code'u: co to znaczy white tie?

2017-09-07
Tajemnice dress code'u: co to znaczy white tie?

Jeśli na zaproszeniu widnieje magiczny napis „white tie”, wiedz, że nie ma żartów. Musisz ubrać się naprawdę elegancko. Tak, jak być może zdarzy ci się tylko kilka razy w życiu.

Niektórzy, ci nieco mniej obyci, uważają, że szczytem męskiej elegancji jest dress code black tie, czyli – mówiąc najkrócej – smoking i mucha. Nie przeczymy, to eleganckie, ale do szczytu elegancji kryjącego się pod hasłem white tie jeszcze trochę brakuje.

 

Co to jest dress code white tie?

Zasady dress code'ów black tie i white tie zostały skodyfikowane przez dziewiętnastowieczną brytyjską arystokrację, czyli przez dżentelmenów, którzy naprawdę brali sobie do serca maniery i zasady zachowania, które mężczyznom i damom z klasą przystoją lub nie przystoją. Na tyle brali sobie do serca, że nawet formalny strój wieczorowy musieli podzielić na dwa rodzaje – ultraformalny i trochę mniej formalny. White tie to ten drugi. Wyżej nie ma już nic.

 

Obecnie white tie zszedł na dalszy plan – w końcu w dobie codziennego chodzenia w zupełnie luźnych ciuchach albo ewentualnie według dress code'u smart casual to black tie wydaje się szczytem elegancji. A jednak warto wiedzieć, że na nim się nie kończy. W modzie coraz częściej pojawiają się trendy charakteryzujące się powrotem do klasyki i nigdy nie wiadomo czy jakiś ambitny gospodarz nie zaprosi cię na imprezę bardziej elegancką niż zdarza się to zazwyczaj.

 

Zatem do rzeczy. Przede wszystkim white tie oznacza włożenie fraka zamiast smokingu. No właśnie... ilu z was w ogóle kiedykolwiek miało na sobie frak? Ale na fraku, czyli właściwie marynarce o podłużnych połach i błyszczących wyłogach, się nie kończy. Do niego według klasycznych wzorców wypadałoby założyć białą muchę i białą kamizelkę. Do fraka nie można oczywiście założyć pierwszych lepszych spodni – konieczne są takie bez mankietów i z dwoma lampasami. Koszula? Biała, z mankietami zapinanymi na spinki i usztywniona. A jakie buty powinno się założyć według dress code'u white tie? Oczywiście eleganckie czarne lakierki, innego wyjścia nie ma.

 

White tie – kiedy się tak ubrać?

Najprostsza odpowiedź brzmi: prawie nigdy. Ewentualnie, żeby zabrzmiało mniej drastycznie: tylko na naprawdę specjalne okazje. To nie jest dress code business casual, to coś o wiele więcej... Tak naprawdę większość mężczyzn wybierze ten dress code maksymalnie kilka razy w życiu, na okazje takie jak własny ślub albo wyjątkowo eleganckie gale i przyjęcia, które zdecydowanie nie zdarzają się każdego dnia. Zracjonalizujmy: jak często w życiu czujesz, że powinieneś wyglądać tak elegancko jak na własnym ślubie? Raczej nieczęsto... I tego się trzymajmy.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska