Xiaomi Mi Notebook Air odpowiedzią na MacBooka Air

Xiaomi Mi Notebook Air odpowiedzią na MacBooka Air

Steve Jobs przywołał kiedyś cytat z Pabla Picasso – „Dobrzy artyści kopiują, genialni artyści kradną”. Wyznawcą tej maksymy zdają się być również ludzie z Xiaomi, którzy właśnie zaprezentowali swoje najnowsze dzieło.

Już wcześniej wiele osób zarzucało chińskiej firmie, że przy projektowaniu swoich urządzeń zbyt mocno „inspirują się” wyglądem wyrobów Apple. Tak było między innymi w przypadku smartfonu Mi4S, który jest łudząco podobny do iPhone’a 6. Chińczycy nie kryją się zresztą z tym, że czerpią pomysły od Amerykanów, a zaprezentowany właśnie laptop Xiaomi Mi Notebook Air (o którym pisaliśmy wcześniej TUTAJ) jest tego najlepszym przykładem.

 

Nazwa jest oczywistym nawiązaniem do MacBooka Air, a omawiany sprzęt jest pierwszym laptopem zaprezentowanym przez chińskiego producenta. Mi Notebook Air jest podobny do sprzętu Apple nie tylko z nazwy. Na pierwszy rzut oka oba komputery są bardzo do siebie podobne, a Xiaomi przy prezentacji użyło identycznej retoryki jak Apple, porównując swój wyrób do MacBooka Air i podkreślając, że Mi Notebook Air jest o kilkanaście procent cieńszy.

 

 

Laptop ukaże się w dwóch wersjach: o przekątnej ekranu 12,5 cala oraz 13,3. W obu ekran ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli i jest otoczony bardzo cienkimi ramkami. W mniejszym modelu znajduje się procesor Intel Core M3, zintegrowany układ graficzny, 4 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 128 GB oraz tylko jeden port USB 3.0. Cena wynosi 3499 juanów, co przelicza się na około 2000 złotych.

 

Większy model może się pochwalić lepszą specyfikacją techniczną. Znajdziemy w nim procesor Intel Core i5-6200U szóstej generacji, dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce GF940MX, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 GB oraz dwa porty USB 3.0. W komputerze znalazło się także miejsce na kolejny dysk - dzięki temu użytkownik może powiększyć dostępną przestrzeń na dane. Większa wersja kosztuje 4999 juanów, czyli około 3000 zł.

 

Do sprzedaży trafiają więc komputery, które technicznie dorównują tym z logiem Apple, ale są dostępne w o wiele niższej cenie (pomimo deklarowania przez firmę chęci dołączenia do segmentu premium - pisaliśmy o tym TUTAJ). Inny jest oczywiście system operacyjny – w laptopach Xiaomi jest to Windows 10. Dla wielu osób jednak istotny jest design, więc chiński producent może oczekiwać sukcesu – tak jak miało to miejsce w przypadku smartfonów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska