Jeden z najsłynniejszych wikingów w historii... był kobietą!

2017-09-12
Jeden z najsłynniejszych wikingów w historii... był kobietą!

Spalono go i pochowano z mieczem, włócznią i tarczą, w bitewnej zbroi. Teraz okazało się, że ten wielki wódz to była kobieta.

Jeśli Hollywood kiedykolwiek zamierza nakręcić na nowo „Xenę: Wojowniczą księżniczke”, na przykład osadzoną w czasach wikingów, to niech wiedzą, że... Xena istniała.

 

Archeolodzy ze Szwecji odkryli, że jeden z najbardziej znanych szkieletów wojownika, który uważano z „oczywistych względów za męski, jest szkieletem... kobiety.

 

Xena żyła, była prawdziwa i prawdopodobnie była blondynką!

 

„To na pewno kobieta, w wieku powyżej 30 lat i dość wysoka jak na tamte czasy, mierząca około 170 centymetrów wzrostu” - mówi Charlotte Hedenstierna-Jonson z Uniwersytetu w Uppsali.

 

„Oprócz kompletnego odzienia bitewnego pochowano wraz z nią miecz, topór, włócznię, strzały przebijające zbroję, nóż bojowy, tarcze i dwa konie. Miała też przy sobie coś w rodzaju gry planszowej, a raczej wojennej, która służyła do opracowywania taktyki i strategii walki. To wskazuje, że była potężnym wodzem, prawdopodobnie planującym, prowadzącym i uczestniczącym w bitwach”.

 

Pozostałości szkieletu znaleziono pod koniec XIX wieku wśród ruin osady wikingów o nazwie Birka w Szwecji. Szybko uznawano szkielet za mężczyznę ze względu na pogrzebane w grobie „męskie” wyposażenie wojownika. To uznawano przez ponad 100 lat za oczywistość. Jednak pewien osteolog z Uniwersytetu w Sztokholmie zauważył, że kości policzkowe są delikatniejsze, a biodra szersze niż powinny być u mężczyzny.

 

Analiza DNA wykazała bezsprzecznie, że szkielet należy do kobiety.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska