Sztuczna inteligencja rozpoznaje orientację seksualną na podstawie zdjęcia

2017-09-12
Sztuczna inteligencja rozpoznaje orientację seksualną na podstawie zdjęcia

Brzmi podejrzanie? Niby tak, ale naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Stanforda opracowali algorytm, który potrafi na podstawie zdjęcia ustalić czy ma do czynienia z osobą heteroseksualną czy homoseksualną.

Za eksperyment odpowiedzialni są dwaj naukowcy – Polak Michal Kosiński oraz Yilun Wang. Użyli oni zdjęć dostępnych publicznie w aplikacjach randkowych. W nich przy zdjęciach widnieje informacja o orientacji seksualnej. Prawdziwej, bo kto miałby interes w kłamaniu na Tinderze?

 

Napisany przez naukowców algorytm wykorzystuje technologię deep learning, która – mówiąc najkrócej – pozwala wyjściowemu kodowi uczyć się na błędach i „wyciągać wnioski”. W tym wypadku chodzi o uczenie się rysów twarzy. Okazało się, że sztucznej inteligencji idzie to zaskakująco dobrze. Wyniki eksperymentalnych badań są takie, że na podstawie jednego zdjęcia algorytm potrafi rozpoznać orientację seksualną 81 proc. mężczyzn i 74 proc. kobiet. Jeśli zaś zwiększyć pulę zdjęć do pięciu – 91 proc. mężczyzn i 83 proc. kobiet. Cóż, ciekawe czy wy potrafilibyście osiągnąć podobne wyniki!

 

Algorytm na podstawie zdjęć nauczył się m.in tego, że na ogół kluczowa w rozpoznawaniu orientacji seksualnej na podstawie twarzy jest ekspresja mimiczna. Choć zauważył także na przykład, że homoseksualnych mężczyzn wyróżnia węższa szczęka, dłuższy nos czy większe czoło, zaś homoseksualne kobiety węższe czoło i szersza szczęka.

 

Dość stereotypowo, prawda? Chociaż z drugiej strony naukowcy odpowiedzialni za eksperyment twierdzą, że podążanie za stereotypami nic dobrego nie przynosi i może po prostu zmylić. Zarówno człowieka, jak i sztuczną inteligencję. A przede wszystkim apelują, by ich doniesienia traktować raczej jako doniesienia o możliwości technologii deep learning i sieci neuronowych niż o różnicach fizjologicznych między ludźmi o różnej orientacji seksualnej.

 

fot. Uniwersytet Stanforda

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska