Urodzeni we wrześniu odnoszą najwięcej sukcesów

2017-09-14
Urodzeni we wrześniu odnoszą najwięcej sukcesów

Teza ta została poparta badaniami naukowców z trzech uniwersytetów.

Czy znak zodiaku może mieć wpływ na to, jakie człowiek odniesie sukcesy w dorosłym życiu? Jak się okazuje, jak najbardziej – tak przynajmniej wynika z badania, przeprowadzonego przez zespół naukowców w składzie Elizabeth Dhuey, David Figlio, Krzysztof Karbownik i Jeffrey Roth. Postanowili oni sprawdzić, czy występuje zależność pomiędzy wiekiem, w jakim rozpoczyna się naukę szkolną i późniejszymi sukcesami wynikającymi z przyswajania wiedzy. I jak się okazuje, jak najbardziej istnieje taka korelacja.

 

Naukowcy przebadali ponad milion uczniów, a okres owych badań wynosił sześć lat, więc możemy mówić o całkiem solidnej próbie. Co się okazało? Że największe sukcesy odnoszą ci, którzy urodzili się we wrześniu. Jeśli więc obchodzicie urodziny w tym właśnie miesiącu to… musicie wstrzymać się z entuzjazmem. W Anglii oraz wielu stanach USA przy naborze do klas nie jest stosowane kryterium roku kalendarzowego (w przeciwieństwie do między innymi Polski), a okres od września do sierpnia. Dlatego też urodzeni we wrześniu są najstarszymi w swoich klasach i to właśnie wiek jest przewagą. „Te kilka miesięcy przewagi pomagają w rozwoju naukowym i przystosowaniu do warunków szkolnych” – czytamy w badaniu. Z kolei ci urodzeni w sierpniu częściej mają problemy z zaadaptowaniem się w środowisku szkolnym, a co za tym idzie osiągają gorsze wyniki w nauce.

 

Żeby nie być gołosłownym – we wrześniu urodzili się między innymi Keanu Reeves, Salma Hayek i Beyonce, a w październiku przyszedł na świat Bill Gates. Z drugiej zaś strony miesiąc urodzenia nie jest czynnikiem decydującym w osiągnięciu sukcesu – doskonale świadczy o tym przypadek Warrena Buffeta, urodzonego w sierpniu.

 

foto: g-stockstudio / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska