Dlaczego nie powinno się zasypiać podczas startu i lądowania samolotu?

2017-09-22
Dlaczego nie powinno się zasypiać podczas startu i lądowania samolotu?

Chociaż czasami pokusa jest silna, to powinniśmy ją zwalczyć. Dla własnego dobra.

Nie wszyscy czują się komfortowo podczas startu i lądowania samolotu – zwłaszcza podczas swoich pierwszych podróży lotniczych. Niektórzy czują wówczas przemożną chęć, żeby zasnąć – i chociaż teoretycznie wydaje się to być dobrym sposobem na zredukowanie stresu, to jednak w tych momentach nie powinniśmy tego robić. Zdaniem ekspertów narażamy się w ten sposób na poważne konsekwencje zdrowotne.

 

via GIPHY

 

„Nagła zmiana wysokości ma duży wpływ na ciśnienie w uchu. Może to prowadzić do próżni w trąbce Eustachiusza, która sprawia, że ucho się zatyka. Nie powinniśmy wówczas zasypiać, a zamiast tego starać się połykać powietrze, aby uniknąć tej sytuacji”.

 

„Spanie podczas startu i lądowania samolotu może powodować problemy z narządem słuchu. Ciśnienie powietrza zmienia się wówczas bardzo szybko. Pasażerom zaleca się wówczas połykanie powietrza, picie wody lub żucie gumy, aby zapobiec zatykaniu się uszu. Jeśli śpimy, nie możemy wykonywać tych czynności i może to grozić poważnymi konsekwencjami – od zawrotów głowy, poprzez infekcje ucha, aż do uszkodzenia błony bębenkowej lub nawet krwotoków z nosa i częściowej lub całkowitej utraty słuchu”.

 

Podejrzewamy, że tak poważne konsekwencje nie występują zbyt często, ale na wszelki wypadek radzimy powstrzymać się od drzemki. Również z obawy przed incepcją.

 

foto: kasto80 / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska