Piwo czyni cię szczęśliwym!

2017-10-02
Piwo czyni cię szczęśliwym!

Jeśli kiedykolwiek otworzyłeś zimną puszkę, wziąłeś solidnego łyka pysznego złotego eliksiru i pomyślał: „Cholera, ale mnie to cieszy”, to miałeś rację. Piwo czyni cię szczęśliwym, i to nie tylko ze względu na zawarty w nim alkohol.

Zdaniem zespołu niemieckich naukowców (no bo niby jakich innych) piwo naprawdę poprawia nastrój i sprawia, że człowiekowi jest dobrze od wewnątrz, ponieważ picie pobudza centrum nagrody w mózgu i powoduje uwolnienie tego, co najlepsze: dopaminy.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”, powierdziło, że piwo zawiera składnik zwany hordeniną, który działa w szczególności na receptor dopaminy D2, co sprawia, że czujemy się bardzo szczęśliwi.

Aby zilustrować, jak działa działa dopamina, wyobraź sobie taki scenariusz. Twoje ulubione danie ze wszystkich na świecie to stek. I po raz pierwszy od kilku miesięcy czujesz jego smak. Wyobrażasz sobie, jak dobrze smakuje ci w tej chwili? Oczy aż obracają się w twojej głowie, tak ci dobrze. To właśnie dopamina.

„To była dla nas niespodzianka, że substancja zawarta w piwie aktywuje receptor dopaminy D2, zwłaszcza, że nie szukaliśmy specyficznych środków spożywczych” - mówi dr Monika Pischetsrieder z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.

 

Receptor D2 to ten sam, który sprawia, że trudno zatrzymać się po jednym drinku lub przestać jeść po jednym lub dwóch ulubionych ciastkach. Naukowcy uważają, że trudno mu się oprzeć, choć bilogiczny głód został zaspokojony. Ten receptor odpowiada za „hedonistyczny głód”, jak mówią.

 

Wracając do badania: naukowcy zastanawiali się, które substancje znajdujące się w żywności aktywują receptor D2 i stwierdzili, że właśnie hordenina, która występuje właśnie w piwie, działa na niego najsilniej.

Zatem, na zdrowie!

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska