Piwo uwarzone ze skamielin mających 517 milionów lat

2017-10-06
Piwo uwarzone ze skamielin mających 517 milionów lat

W dzisiejszych czasach browarnictwo to pole dla odważnych eksperymentów. Często niemal naukowych. Piwo, o którym piszemy jest jednak być może najdziwniejszym piwem kraftowym, o jakim kiedykolwiek słyszeliście.

A słyszeliście już wiele, przynajmniej jeśli uważnie czytacie PLAYBOY.PL. Swego czasu pisaliśmy wam już o najdziwniejszych piwach świata. Do naszego zestawienia weszły wtedy m.in. japońskie piwo z mlekiem, piwo zrobione z jęczmienia, który leżakował na międzynarodowej stacji kosmicznej albo piwo dla psów. Tym razem pora na dzieło Kangaroo Island Brewery, uwarzone przy udziale skamieniałości liczących sobie 517 milionów lat.

 

Kangaroo Island to nazwa wyspy w południowej części Australii, na której od 10 lat odbywają się ważne wykopaliska archeologiczne. A archeolodzy, jak wiadomo, wypić lubią. Nie było więc lepszego sposobu, by to uczcić, niż uwarzyć piwo. Pomysł był następujący – piwo ze skamielin.

 

Oczywiście skamielin nie użyto w zastępstwie słodu – do ważenia. Przy ich pomocy filtrowano piwo, czyli dokonano jednego z ostatnich etapów produkcji. A jednak czy i to nie brzmi efektownie?

 

Piwo ochrzczono jako „Shale Ale”. Po angielsku to gra słów – „shale” to po polsku skała łupkowa i to właśnie takich skał użyto do filtracji. A, że gra słów zawiera brzmieniową aluzję do słynnego i dziś już znanego chyba wszystkim „Pale Ale” – chyba nie musimy wyjaśniać. A jeśli musimy: zerknijcie do artykułu o tym, czym jest piwo typu IPA.

 

– Piwo ma unikalny aromat, ale zupełnie nie jest odpychający. Właściwie trzeba być koneserem piwa, żeby w ogóle go poczuć – mówi Mike Holden, pracownik browaru.

 

fot. materiały producenta

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska