Taniec na rurze oficjalnie sportem

2017-10-19
Taniec na rurze oficjalnie sportem

Powstał jako zabawa i kopia wyczynów pracownic kubów ze striptizem. Taniec na rurze właśnie stał się sportem, takim samym jak piłka nożna, wioślarstwo i tenis. Czy wkrótce zagości na igrzyskach olimpijskich?

Na razie na dwuletnią próbę, ale wygląda na to, że przedłużenie okresu próbnego dożywotnio jest formalnością. Jak do tego doszło?

 

O tym, co jest sportem, a co nim nie jest, decyduje Globalne Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF). Rozpatruje ono wnioski wnioski związków, które jednoczą się w jedną międzynarodową organizację. I tak np. FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) skupia związki krajowe (np. nasz PZPN).

Jeśli federacja światowa ma 40 członków krajowych, to GAISF z automatu uznaje sport, który ona reprezentuje. Czy Międzynarodowa Federacja Tańca na Rurze (IPSF) zrzesza 40 federacji krajowych? Jak na razie nie, tylko 15, dlatego właśnie została zaliczona do GAISF na dwuletnią próbę.

 

Prezeska IPSF Katie Coates jest optymistką, nie ma wątpliwości, że 2 lata wystarczą jej federacji, by powstało 25 brakujących krajowych federacji. A co z igrzyskami? Patrick Baumann, szef GAISF, które uznało pole dance za sport, nie wyklucza, że stanie się to wcześniej niż nam się wydaje.

Fot: Wikimedia.commons.org

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska