Jakie emocje wyzwala w nas alkohol?

2017-10-20
Jakie emocje wyzwala w nas alkohol?

Spektrum emocji wyzwalanych przez alkohol jest naprawdę szerokie. Na szczęście dominują te pozytywne.

Na alkohol reagujemy w różny sposób. Od tego, czy spożyte „procenty” wprawią nas w wesoły nastrój, czy może spowodują smutek i przygnębienie, zależy od wielu czynników – między innymi od stresu, dyspozycji dnia oraz nastroju, w jakim przystąpiliśmy do picia. Amerykański serwis alcoholic.org postanowił sprawdzić, jak na alkohol reagują obywatele Stanów Zjednoczonych i w tym celu przeprowadził stosowną ankietę – wzięło w niej udział około tysiąca osób. Czego się z niej dowiadujemy?

 

Okazuje się, że uczuciem najczęściej towarzyszącym spożywaniu alkoholu jest wesołość. O dobrym wpływie napojów wyskokowych na nastrój wypowiedziała się ogromna większość ankietowanych. Co ciekawe, alkohol w ten sposób lepiej działa na kobiety (96,7%) niż na mężczyzn (94,8%). Drugim uczuciem, którego Amerykanie najczęściej doświadczają na rauszu jest nostalgia – na sentymentalne wspominki zbiera się wówczas 48,4% facetów i 41,1% kobiet.

 

 

O ile trudno mówić o nostalgii jako o czymś złym, to jednoznacznie należy tak określić uczucie, które znalazło się na trzecim stopniu podium. Jest to uczucie zdegustowania, które towarzyszy 45,5% mężczyzn i 37,4% kobiet. Nie sprecyzowano niestety, czy jest to efekt samego spożycia alkoholu, czy może zachowania innych osób, również będących „pod wpływem”. Na kolejnych miejscach znalazły się uczucia kreatywności, niepokoju i przytłoczenia. Na szarym końcu znalazły się smutek i strach – cóż, przynajmniej dowiedzieliśmy się, jakiej części społeczeństwa przydałoby się odstawić tę używkę całkowicie.

 

foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz