Nauka wzniecania ognia dla średniozaawansowanych

Nauka wzniecania ognia dla średniozaawansowanych

Zdarza ci się mieć problemy z rozpaleniem grilla? Będzie ci trochę wstyd, kiedy zobaczysz jak ten facet prawie gołymi rękami buduje prymitywny piec hutniczy!

Może prymitywny, ale działa imponująco. Zbyt często zapominamy dziś, że zanim nastał prymat nowoczesnych technologii, ludzkość też radziła sobie całkiem nieźle. A także, że przed rewolucją przemysłową większość dóbr była wytwarzana dzięki zręczności ludzkich rąk. Eksperci twierdzą, że gdyby dziś cała światowa elektronika nagle padła, na przykład wskutek jakiejś nagłej zmiany na poziomie planetarnym – większa część populacji ludzkiej nie przeżyłaby dłużej niż kilka dni. Nie potrafimy zdobywać jedzenia, mamy dużo gorszą pamięć niż nasi przodkowie, gorzej orientujemy się w przestrzeni. Długo by wymieniać.

 

 

Właśnie z takich refleksji zrodziła się fascynacja survivalem i nauką przetrwania w dziczy. A także fenomeny takie jak bycie preppersem (preppersi to ludzie, którzy chcą być przygotowani na wszelkie nadchodzące katastrofy, na przykład zbierają zapasy w bunkrach, które specjalnie budują w piwnicach swoich domów). Dużo tego, a wśród podobnych zjawisk sytuuje się także blog Primitive Technology, który za pośrednictwem YouTube'a pokazuje jak gołymi rękami budować sprzęty pomagające przetrwać w dziczy. A warto wiedzieć, że dzicz, w której pracuje twórca bloga jest nawet bardziej wymagająca niż nasza – facet mieszka w Australii.

 

Na tym akurat filmie widzimy jak twórca bloga własnymi rękami buduje prymitywny piec hutniczy. Rzecz robi wrażenie. Facet zaczyna od poręcznego wentylatora do podsycania ognia. Najważniejsze, że kiedy jest on gotowy – do podsycenie ognia potrzebuje bardzo niewielkiej ilości ludzkiej energii. Wychodzi na to, że już bystry jaskiniowiec nie potrzebował zbyt wiele siły fizycznej, jeśli tylko był dostatecznie sprytny. Budujące!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska