Jak nosić zegarek z klasą? Poradnik stylowego mężczyzny

2017-11-08
Jak nosić zegarek z klasą? Poradnik stylowego mężczyzny

Zastanawiasz się, jak dobrać zegarek do stroju i nosić go z klasą? Poznaj zasady savoir-vivre’u, które obowiązują każdego świadomego i modnego dżentelmena.

Jaki zegarek dla mężczyzny? Dobierz go do stroju i okazji

Zegarek u eleganckiego mężczyzny to nie tylko funkcjonalny gadżet do wyznaczania czasu, ale jeden z niewielu elementów męskiej biżuterii, określający styl i prestiż. Dżentelmen powinien wiedzieć, jaki czasomierz będzie odpowiedni do danej okazji oraz stroju. Okazuje się, że jest to ważne nie tylko z punktu widzenia mody, ale również zasad savoir-vivre’u.

 

Jak wybrać zegarek dla mężczyzny i ile powinien on kosztować? Przeczytaj poradnik!

 

Zegarki garniturowe – jaki zegarek do garnituru i koszuli

Niegdyś żaden szanujący się dżentelmen nie pomyślałby o założeniu zegarka na rękę do eleganckiego, wyjściowego stroju. Obowiązujące ówcześnie zasady dobrego wychowania mówiły, że elementem takiej stylizacji powinien być wyłącznie czasomierz kieszonkowy na łańcuszku, czyli dewizce. Najlepiej, aby nie był on zamykany, żeby móc jak najszybciej i możliwie dyskretnie sprawdzić godzinę. Nadal w dobrym tonie jest, aby nie chwalić się zegarkiem w towarzystwie i nie skupiać na gadżetach czy biżuterii, ale na rozmówcach. Czy uczestnicząc w uroczystości, podczas której występujemy w eleganckim, formalnym stroju, powinniśmy zaopatrzyć się w kieszonkowy czasomierz? Jakie nowoczesne rozwiązania sugeruje współczesnemu dżentelmenowi etykieta i moda?

 

Jeśli lubimy styl retro, możemy do fraka lub smokingu dopasować dyskretny zegarek kieszonkowy. Nie może to być jednak element, którym będziemy się chwalić. Nadal powinien spełniać przypisaną mu funkcję oraz – tak jak za dawnych czasów – nie być pokazywany w towarzystwie. Dziś możemy również wybrać nieco nowocześniejszy czasomierz na rękę. Musimy jednak pamiętać o przypisanej mu w etykiecie szczególnej cesze: dyskrecji. Elegancki zegarek garniturowy nie może być ostentacyjny i rzucający się w oczy. Podstawowa zasada mówi, że powinien być tak płaski i niewielki, aby dobrze mieścił się pod mankietem koszuli. W złym tonie i guście są duże, bogate, a szczególnie zdobione elementy męskiej biżuterii.

 

Jeśli chodzi o wygląd zegarka garniturowego, to powinien być on możliwie najprostszy, o klasycznej linii. Najodpowiedniejszy będzie ten z okrągłą kopertą w kolorze srebrnym, białą tarczą oraz czarnym, skórzanym paskiem. W grę wchodzi jeszcze kolor złoty oraz odcienie kremowe. Powinniśmy dobrać je do pozostałych elementów biżuteryjnych. Zegarek dopasujmy do spinek do mankietów czy krawata.

 

Ten wiele mówiący o stylu i obyciu mężczyzny dodatek powinien w tym wypadku być klasyczny, minimalistyczny i bardzo prosty. Zapomnijmy o dodatkowych funkcjach, czyli tzw. komplikacjach. W grę wchodzi jedynie kalendarz. Niestosowne są również wszelkie rzucające się w oczy nazwy i symbole marek czy projektantów mody, a najgorsze wykroczenie to noszenie podróbek. Jeśli nie mamy zegarka spełniającego te wszystkie zasady, lepiej w ogóle go nie zakładać, niż popełnić faux pas. Wstydem nie jest też noszenie niedrogiego, ale klasycznego zegarka, ponieważ w tym wypadku nie liczy się cena, ale dopasowanie do okazji.

 

 

Zegarki męskie sportowo-eleganckie, czyli modny styl casualowy

Na o wiele więcej możemy pozwolić sobie, wybierając zegarek pasujący do eleganckiego stroju do pracy. Jeśli nosimy garnitur lub marynarkę, najlepszym wyborem będą równie klasyczne wzory czasomierzy. Tym razem dopuszczalne są już inne barwy oraz większy wybór funkcji. Z tymi ostatnimi nie należy przesadzać, wystarczą maksymalnie trzy podstawowe, które przydadzą nam się podczas użytkowania. Pamiętajmy, aby kolor paska dobrać do innych elementów skórzanych, np. butów. Możemy pokusić się także o tarczę w ciemnym kolorze i nieco ciekawszy, ale nadal utrzymany w stylu klasycznym design. Do codziennego garnituru będą pasować również zegarki na bransolecie.

 

Dowolność w wyborze kolorystyki oraz rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest zegarek, mamy przy stylizacjach codziennych. Źle prezentować się tutaj będą jedynie typowo sportowe zegarki z tworzyw sztucznych, które nie pasują do strojów casualowych, łączących elementy swobodne z eleganckimi. Wszystko jednak zależy od stylu, jaki preferujemy na co dzień.

 

 

Zegarek sportowy – do czego pasuje?

Osobnym typem zegarków są te stworzone dla sportowców, dla których czasomierze są raczej funkcjonalnymi gadżetami, a nie biżuterią. Tutaj liczy się ilość komplikacji i ulepszeń oraz wytrzymałość na otarcia, wstrząsy czy kontakt z wodą. Typowe zegarki sportowe wykonane są z odpornych tworzyw sztucznych, ich koperty są większe, grubsze i często mają elektroniczny wyświetlacz zamiast wskazówek. Należy pamiętać, aby tego typu zegarki zakładać tylko wtedy, kiedy uprawiamy sport lub do luźniejszych stylizacji codziennych. Nie będą pasować do sportowej elegancji, marynarki lub garnituru.

 

 

Istnieją pewne szczególne rodzaje zegarków sportowych, które z powodzeniem możemy nosić do nieco bardziej klasycznych stylizacji, nawet do nieformalnych garniturów. To kultowe modele, które – często za sprawą filmów – już na stałe weszły do męskiej mody.

 

 

Jak dobrać zegarek?

Moda szybko się zmienia i choć ostatnio skłania się ku dużym i ciężkim zegarkom, warto postawić na rozwiązania klasyczne i dobrze dobrać rozmiar koperty, szerokość i długość paska lub bransolety. Dobrze dopasowany czasomierz powinien korespondować z posturą właściciela oraz jego proporcjami. Jeśli mamy duże dłonie i umięśnione przedramiona, możemy pozwolić sobie na większe zegarki. Nie warto jednak przesadzać. Rozmiar mierzy się w milimetrach, a typowy oscyluje w granicach od 34 do 50 mm. Zasady elegancji mówią, że zegarek garniturowy powinien jednak być nie większy niż 40 mm, aby przesadnie nie zwracać na siebie uwagi i dobrze leżeć pod mankietem.

 

Ważne jest także odpowiednie dopasowanie długości paska. Zegarek nie może zwisać. Powinien dobrze przylegać do części, która znajduje się za wystającą kostką nadgarstka. Zbyt luźny wygląda niechlujnie i jest niewygodny.

 

Jaki pasek do zegarka? Zegarek na pasku czy na bransolecie, czyli czy powinniśmy wzorować się na Jamesie Bondzie?

Dość ciężki, srebrny zegarek od wielu lat zdobi nadgarstek jednej z ikon męskiego stylu, czyli Jamesa Bonda. Postać ta kojarzy nam się z nienagannymi manierami, jest kwintesencją męskości. Nic więc dziwnego, że wielu panów chce upodobnić się do bohatera klasyki kina, dlatego do eleganckiego garnituru, a nawet smokingu wybierają zegarki na bransolecie. Jeden z kultowych modeli wybieranych przez agenta 007 to typowy diver, czyli gadżet przeznaczony do nurkowania. Do jakich stylizacji pasują podobne modele na bransolecie?

 

Chociaż James Bond nosił srebrne zegarki do eleganckich, bardzo formalnych strojów, nie powinniśmy podążać jego tropem. Tego typu czasomierze są odpowiednie do stylizacji casualowych, codziennych lub mniej formalnych garniturów. Jeśli wybieramy się na uroczystość i zakładamy frak, smoking lub garnitur, powinniśmy wybrać model na skórzanym pasku. To, co przystoi agentowi z filmu, nie zawsze sprawdza się więc w towarzystwie. Zegarek na bransolecie jest zbyt ostentacyjny, a ponadto źle wygląda, bo trudno go ukryć pod koszulą.

 

Jak nosić zegarek zgodnie z zasadami savoir-vivre’u?

Skoro wybraliśmy już zegarek, warto dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują, kiedy go nosimy. Okazuje się, że stylowy mężczyzna powinien nie tylko potrafić dobrać dodatki do stroju i okazji, ale także wiedzieć, w którym momencie i w jaki sposób sprawdzić godzinę.

 

Na której ręce nosi się zegarek?

Stara, praktykowana szczególnie podczas formalnych okazji zasada mówi, że zegarek powinno nosić się na ręce przeciwległej do tej, która jest u nas dominująca. Oznacza to, że praworęczni powinni go zakładać na lewą rękę, a leworęczni na prawą. Jest to wygodniejsze, ponieważ zegarek nie przeszkadza nam w wykonywaniu czynności oraz jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Taki sposób noszenia jest też bardziej elegancki, ponieważ zapewnia dyskrecję. Jeśli założymy zegarek na naszą aktywną rękę, może to zostać odebrane jako chęć pochwalenia się biżuterią, a to nie jest w dobrym tonie.

 

Jak nosić zegarek w towarzystwie i podczas formalnych okazji?

Uroczyste okazje wymagają od dżentelmena eleganckiego, nienagannego zachowania. Dotyczy to również noszenia i używania zegarka. Ważna jest dyskrecja. Mężczyzna obeznany z zasadami savoir-vivre’u nigdy nie powinien ostentacyjnie go pokazywać, ani tym bardziej chwalić się nim w towarzystwie. W złym tonie jest także sprawdzanie godziny w trakcie rozmowy. Nasz rozmówca może poczuć się urażony takim wyrazem znudzenia, pośpiechu czy braku zainteresowania konwersacją. Jeśli już musimy zerknąć na zegarek, zróbmy to w ustronnym miejscu.

 

Podczas formalnych okazji oraz wizyty np. w teatrze czy operze zwróćmy szczególną uwagę na to, aby wyciszyć wszelkie alarmy i sygnały dźwiękowe zegarka. Niezgodne z zasadami dobrego wychowania jest także uruchamianie podświetlenia tarczy. Dźwięk i światło będą przeszkadzały widzom i aktorom i mogą być odebrane jako oznaka braku szacunku. Wyłączmy je również podczas uroczystości, np. ślubów czy pogrzebów, podczas których atmosfera jest podniosła i nic nie powinno jej zakłócać.

 

Elegancki zegarek dla mężczyzny – zadbaj o jego wygląd i czystość

Elegancki mężczyzna musi być zadbany, a jego strój nienaganny. Dotyczy to też zegarka, który jest jednym z ważnych wyznaczników stylu. Jego szkiełko nie powinno być przybrudzone i porysowane, a pasek wytarty i brudny. Pamiętaj, że powinieneś go czyścić, a jeśli się zniszczy, naprawić u zegarmistrza. Od czasu do czasu wymieniaj również skórzany lub syntetyczny pasek. Jeśli masz zegarek z bransoletą lub gumowym zapięciem, nie zapomnij o czyszczeniu.

 

Jak wybrać zegarek dla mężczyzny i ile powinien on kosztować? Przeczytaj poradnik!

 

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl – serwisem oferującym pożyczki online.

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska