Arabia Saudyjska przyznała obywatelstwo… robotowi

2017-10-30
Arabia Saudyjska przyznała obywatelstwo… robotowi

Humanoidalny robot Sophia otrzymał obywatelstwo z rąk samego Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, czyli króla Arabii Saudyjskiej.

Chyba mało kto spodziewał się takiego kroku po władzach właśnie tego kraju. Arabia Saudyjska jest krytykowana przez niemal cały zachodni świat za swoje podejście do spraw kobiet (dopiero w 2017 roku pozwolono przedstawicielkom płci pięknej na… prowadzenie samochodu), więc to, co stało się pod koniec października wywołało spore poruszenie.

 

Sophia to humanoidalny robot wyposażony w system sztucznej inteligencji, który został stworzony przez działającą w Hongkongu firmę Hanson Robotics. Android zaprezentował swoje możliwości podczas forum „Future Investment Initiative”, które odbyło się w Arabii Saudyjskiej. Podczas tego wydarzenia ogłoszono, że Sophia otrzymała z rąk króla arabskie obywatelstwo.

 

Owo wydarzenie spotkało się z nie do końca pozytywną reakcją internautów. Niektórzy wytknęli władzom Arabii Saudyjskiej niekonsekwencję – skoro Sophia jest androidem o cechach kobiecych, to dlaczego nie została ubrana w strój, który muszą nosić wszystkie kobiety w tym kraju? Inni zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo związane z przyznawaniem praw robotom – to wszak tylko zaprogramowane maszyny, które wykonują polecenia swoich twórców. Swoją dezaprobatę wyraził chociażby Elon Musk:

 

 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nadanie obywatelstwa androidowi jest zabiegiem bez większego znaczenia, ale tak czy inaczej mamy do czynienia z niezwykle interesującą sytuacją. Pozostaje zadać pytanie – czy w chwili obecnej roboty mają w Arabii Saudyjskiej większe prawa od kobiet?

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska