Nie palisz? Masz więcej wolnego!

2017-11-03
Nie palisz? Masz więcej wolnego!

Pewna japońska firma postanowiła nagrodzić tych pracowników, którzy nie oddają się temu zgubnemu nałogowi.

Piala Inc to japońska firma działająca w branży marketingowej. I chociaż nie jest to przedsiębiorstwo o zasięgu ogólnoświatowym, to dzięki ostatniemu posunięciu jego szefostwa o Piali usłyszano również poza Japonią. Firma postanowiła bowiem wprowadzić zupełnie nowy rodzaj urlopu – dodatkowe 6 dni przysługuje tym, którzy… nie palą papierosów!

 

Włodarze firmy słusznie zauważyli, że palacze stoją na pozycji uprzywilejowanej względem osób niepalących i chcą dodatkowym urlopem zarówno zachęcić pierwszych do rzucenia palenia, jak i nagrodzić drugich. Siedziba Piala Inc znajduje się na 29. piętrze biurowca w Tokio, więc przerwa na „dymka” może oznaczać oderwanie się od pracy na nawet 15 minut. Dodatkowe dni wolne dla niepalących obowiązują od września 2017 roku i jak twierdzi Hirotaka Matsushima (który jest rzecznikiem Piala Inc), skorzystało z nich już około 30 pracowników na ponad 100 zatrudnionych w firmie – w tym on sam.

 

via GIPHY

 

Palenie papierosów jest w Japonii zjawiskiem powszechnym, a władze tego kraju niespecjalnie starają się z nim walczyć – przykładowo palenie w miejscach publicznych jest wciąż dozwolone. Yuriko Koike, która sprawuje urząd burmistrza Tokio starała się wprowadzić taki zakaz w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni już kilka miesięcy temu, jednak jak na razie bezskutecznie – zależy jej na tym, aby odpowiednie regulacje udało się wcielić w życie przed 2020 rokiem, kiedy to Tokio będzie areną letnich Igrzysk Olimpijskich.

 

Jakiś czas temu o ciekawym, acz niezwykle radykalnym pomyśle mówiło się w Rosji. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży papierosów dla ludzi urodzonych w 2015 roku lub później, który miałby obowiązywać również po ukończeniu 18. roku życia.

 

foto: iStock

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska