Będzie nowa książka w świecie Wiedźmina!

2017-11-03
Będzie nowa książka w świecie Wiedźmina!

Chociaż na okładce zdecydowanie wyróżnia się nazwisko Andrzeja Sapkowskiego, to jednak nie pomysłodawca przygód Geralta z Rivii jest autorem najnowszej wiedźmińskiej książki.

Gdy w 1999 roku do sprzedaży trafiła powieść Pani jeziora, będąca piątą częścią tzw. Sagi o wiedźminie, historia Geralta z Rivii właściwie dobiegła końca. Andrzej Sapkowski nie wydawał się zainteresowany tworzeniem kolejnych historii z białowłosym zabójcą potworów w roli głównej i poświęcił swoją energię na napisanie Trylogii husyckiej. Pojawienie się Sezonu burz w 2013 roku było więc sporym zaskoczeniem dla wielu fanów wiedźmina – bo chociaż nie był on kontynuacją wspomnianego cyklu, to Geralt znów powrócił do roli głównego bohatera.

 

I teraz, po kolejnych kilku latach, otrzymamy kolejną książkę z akcją osadzoną w wiedźmińskim świecie. Szpony i kły nie są jednak nowym dziełem Andrzeja Sapkowskiego, a antologią opowiadań napisanych przez różnych autorów. Opowiadania zostały wyłonione w ramach konkursu miesięcznika Nowa Fantastyka z okazji trzydziestej rocznicy publikacji pierwszego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego o Geralcie z Rivii. A tak wygląda oficjalny opis książki:

 

„No tak. Trzydzieści lat. Wiedźmin do wynajęcia za trzy tysiące orenów. Gdy pojawił się w Wyzimie, w karczmie „Pod Lisem” nie był młodzieniaszkiem. Pobielałe włosy, szrama na twarzy i ten charakterystyczny, paskudny uśmiech.

 

Zaczął od górnego C: trzech oprychów, potem strzyga i kolejne stwory – ludzkie bądź nieludzkie – niegodne żyć w świecie, który został nam dany.

 

A potem Biały Wilk poszedł własną drogą. Ciernistą, tak bym to ujął, ale cóż, każdy uczy się na błędach. Gdzieś w oddali łypie do mnie znacząco Hollywood, ale na razie cieszmy się tym, co wyłowiła z wiedźmińskiego konkursu „Nowa Fantastyka” i superNOWA: jedenaście opowieści zainspirowanych losami Geralta oraz jego przyjaciółek i kamratów.

 

Czytałem je z uwagą, nie ingerując. Są wśród uczestników konkursu na „trzydziestkę” wiedźmina ludzie bardzo utalentowani. Wkrótce stworzą własne światy bądź zanegują istniejące. Nie straćmy ich z oczu!”

 

 

Szpony i kły trafią do sprzedaży 8 listopada 2017 roku nakładem wydawnictwa SuperNOWA. Serwis fantastyka.pl podaje również spis opowiadań, które znajdą się w antologii:

 

Marcin Zwierzchowski DZIEDZICTWO BIAŁEGO WILKA (przedmowa)

- Piotr Jedliński KRES CUDÓW (zwycięskie opowiadanie)

- Beatrycze Nowicka KREW NA ŚNIEGU. Apokryf Koral

- Sobiesław Kolanowski IRONIA LOSU

- Nadia Gasik CO DWIE GŁOWY...

- Katarzyna Gielicz SKALA POWINNOŚCI

- Barbara Szeląg BEZ WZAJEMNOŚCI

- Przemysław Gul LEKCJA SAMOTNOŚCI

- Tomasz Zliczewski NIE BĘDZIE ŚLADU

- Andrzej W. Sawicki DZIEWCZYNA, KTÓRA NIGDY NIE PŁAKAŁA

- Michał Smyk BALLADA O KWIATUSZKU

- Jacek Wróbel SZPONY I KŁY

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska