Striptizerki z Nowego Jorku planują strajk

2017-11-06
Striptizerki z Nowego Jorku planują strajk

Powodem jest polityka właścicieli nocnych klubów, dzięki którym barmanki stoją na uprzywilejowanych pozycji względem swoich tańczących koleżanek.

Podczas gdy w Polsce o poprawę warunków pracy, wyższe pensje oraz przywileje (nowe lub przeciwko utracie dotychczasowych) walczą takie grupy zawodowe jak lekarze rezydenci, górnicy czy też nauczyciele, w Stanach Zjednoczonych zastrajkować postanowiły striptizerki. Co skłoniło przedstawicielki tej miłej dla oka profesji do tak radykalnego kroku?

 

Striptizerokm nie podoba się polityka właścicieli nocnych klubów, którzy coraz chętniej w roli barmanek zatrudniają popularne dziewczyny z Instagrama. Tancerki są zdania, że te nie tylko negatywnie wpływają na zarobki, ale również są zatrudniane według klucza rasowego. Organizatorki strajku twierdzą, że wśród barmanek jest więcej białych, natomiast striptizerki są przeważnie czarnoskóre.

 

Kilka lat temu właściciele klubów zaczęli zatrudniać atrakcyjne dziewczyny ze sporą popularnością w mediach społecznościowych (szczególnie na Instagramie) w roli barmanek. Liczyli oni na to, że przynajmniej część fanów pojawi się w klubie, aby zobaczyć swoje idolki na żywo – i nie pomylili się. Często dziewczyny zakładają takie same stroje, aby promować w mediach społecznościowych lokal, w którym pracują.

 

View this post on Instagram

#StartenderSundays #Starlets

A post shared by Starlets NYC (@starletsofny) on

 

W teorii pomiędzy striptizerkami a barmankami nie powinno być konfliktu – wszak pierwsze tańczą, a drugie serwują drinki klientom. W rzeczywistości sprawy wyglądają jednak inaczej – dziewczyny, które rozbierają się na scenie twierdzą, że nowo zatrudnione gwiazdeczki Instagrama również zajmują się tańcem, a nie muszą przy tym uiszczać zwyczajowej dla striptizerek opłaty, aby móc wystąpić w klubie. Striptizerka o pseudonimie Panama w rozmowie z „Washington Post” powiedziała, że dochody jej oraz jej koleżanek po fachu spadły z około 1000 dolarów za noc do 400. Inna, występująca jako Gizelle Marie dodaje, że barmanki nie tylko blokują klientom klubów dostęp do tancerek na scenie, ale również zabierają rzucane na nią pieniądze. Organizatorki strajku twierdzą jednak, że nie mają nic przeciwko barmankom. Chcą jedynie wymóc na właścicielach klubów wprowadzenie wyraźnego podziału ról – tak, aby każdy wywiązywał się ze swoich obowiązków i otrzymywał za nie sprawiedliwą zapłatę.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska