Zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Co czeka kierowców w 2018 roku?

2017-11-10
Zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Co czeka kierowców w 2018 roku?

Zdobycie uprawnień to tylko początek.

Kandydaci na kierowców, którzy będą podchodzić do egzaminów po 3 czerwca 2018 roku będą mieli do przejścia bardziej skomplikowani proces niż ci, którzy uporają się z tym przed wejściem w życie nowych przepisów. Kluczowe są dwie zmiany – dotyczące okresu próbnego oraz „zielonego listka”.

 

Okres próbny – od kiedy?

 

Okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym świeżo upieczony kierowca odbierze dokument. Będzie trwał dwa lata, a jego zadaniem – przynajmniej w teorii – jest dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem jego trwania drogowy nowicjusz będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Oznacza to niestety kolejne wydatki – kurs teoretyczny ma kosztować 100 zł, a praktyczny 200 zł. Na pierwszym z wymienionych będzie mowa między innymi o problematyce wypadków drogowych i psychologicznych aspektach kierowania pojazdem, a na drugim kierowca przekona się, jakie niebezpieczeństwa wynikają z nadmiernej prędkości.

 

Zielony listek – jak długo?

 

Druga zmiana dotyczy konieczności umieszczenia na tylnej i przedniej szybie naklejki z zielonym listkiem. Młody kierowca będzie musiał jeździć z takimi naklejkami przez pierwsze osiem miesięcy od zdobycia uprawnień. Zmiana nie jest jedynie estetyczna, ponieważ kierowcę będą obowiązywały inne ograniczenia prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.   

 

Jeśli podczas trwania okresu próbnego młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, będzie się musiał liczyć z konsekwencjami – starosta lub prezydent miasta ma bowiem prawo w takiej sytuacji nie tylko wydłużyć okres próbny o kolejne dwa lata, ale również skierować kierowcę na kurs reedukacyjny lub badania psychologiczne.

 

Zmiany wejdą w życie 4 czerwca 2017 roku.

 

foto: dabkowski / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska