Męska rzecz: dbaj o prostatę!

2017-11-13
Męska rzecz: dbaj o prostatę!

Obecnie przerost prostaty stał się chorobą dotykającą około 80 proc. mężczyzn w Europie. Jest to więc choroba cywilizacyjna, której przyczyny nie są jeszcze do końca poznane. Na przerost prostaty, z pewnością niekorzystnie wpływa siedzący tryb życia oraz nieprawidłowy sposób odżywiania. Jak dbać o ten bardzo ważny dla nas gruczoł?

Stercz, inaczej prostata, to gruczoł wielkości kasztana umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję bliższy jest układowi płciowemu niż moczowemu: jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. A związek z układem moczowym wynika z położenia  – przez środek gruczołu przebiega bowiem cewka moczowa. Niektórzy mężczyźni długo w ogóle mogą nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Niestety po pięćdziesiątce większość z nich dowiaduje się o prostacie za sprawą przykrych dolegliwości.

 

Z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów (androgenów), gruczoł zaczyna się powiększać. Powoduje to ucisk na cewkę moczowa i zwężenie jej światła. To główny powód bólu przy oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach może nawet całkowicie dojść do zatrzymania  moczu. Rozrośnięty stercz utrudnia całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyna nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzić do zaburzenia pracy nerek. Większość przypadków łagodnego rozrostu prostaty można złagodzić leczeniem farmakologicznym. Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, konieczna jest interwencja chirurgiczna.


Należy liczyć się z tym, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknac każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku, dodatkowo sprzyja temu otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. Obowiązują więc podobne zasady profilaktyki, jak przy wielu innych chorobach: zdrowa dieta, ruch i kontrola wagi.


Powiększenie gruczołu krokowego i wynikające z tego dolegliwości mogą mieć niekorzystny wpływ na inne sfery życia mężczyzn, w tym zawodowe i osobiste. Niektórzy przechodzą w tym wieku gwałtowny spadek wydolności seksualnej, inni mogą mieć kłopoty w pracy lub w karierze.


Powiększeniu się gruczołu krokowego po 50. roku życia i później zwykle towarzyszą trzy stopniowo nasilające się charakterystyczne objawy. Pierwszy to zmniejszenie siły strumienia moczu, połączone z koniecznością wyczekiwania na rozpoczęcie mikcji. Następnym wczesnym objawem, który czasem jest najbardziej dokuczliwy jest nykturia, czyli potrzeba coraz częstszego wstawania w nocy w celu oddawania moczu. Początkowo dolegliwości nie są bardzo nasilone i można nauczyć się z nimi żyć, jedynie nieco ograniczając swoją normalną codzienną aktywność.

 

Pomocny w profilaktyce prostaty jest suplement diety Prostaceum. To produkt przeznaczony dla mężczyzn, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty, dzięki zawartości ekstraktu z pestek dyni. Prostaceum posiada unikalny skład, który został opracowany z myślą o potrzebach dojrzałych mężczyzn, dbających o swoje zdrowie. Preparat zawiera 8 składników (ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej, ekstrakt z pestek dyni, ekstrakt z owoców palmy sabalowej, ekstrakt z liści pokrzywy, cynk, witaminę E, likopen i witaminę B6). Deklarowany korzystny efekt dla zdrowia występuje przy spożyciu 2 tabletek dziennie. Cena 30 tabl. to ok. 34 zł, a 60 tabl. ok. 56 zł.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska