Cydr z najwyższej półki

2017-11-13
Cydr z najwyższej półki

Nowy Cydr Lubelski Lodowy jest fantastyczną propozycją na przyjęcie przy świątecznym stole. Podczas rodzinnego obiadu czy uroczystej kolacji może stanowić punkt kulminacyjny, swoisty finał. Wówczas warto go podać do deseru lub nawet zamiast niego.

Cydr lodowy może również być perełką na początek, gdy chcemy zaproponować swoim gościom coś specjalnego, pochwalić się nowym odkryciem i wspólnie uczcić wyjątkową okazję. Trunek ma piękny aromat, dlatego warto podać go w kieliszkach do białego wina o szerokiej podstawie u dołu i delikatnie zwężających się ku górze, dzięki czemu wydobywają całe piękno zapachu owoców, lata, słodyczy i słońca. To wszystko czyni cydr lodowy idealnym wyborem do celebracji tak szczególnych okazji jak święta.

 

Cydr Lubelski Lodowy to pierwszy w Polsce powszechnie dostępny tego typu trunek. Co go wyróżnia? Cydry i wina lodowe to winiarskie rarytasy północy. Są najwyżej cenionymi produktami winiarstwa. Proces ich wytwarzania jest bardzo pracochłonny, wymaga najlepszych surowców i wielu lat doświadczeń. Cydr Lubelski Lodowy to cydr o niespotykanej intensywności smaku. Aby wyprodukować 1 litr tego trunku potrzeba przynajmniej 5,5 kg jabłek, z których podczas mrożenia wydobywa się samą esencję smaku i aromatu. Gdy temperatura spada do -5°C wraz z kryształkami lodu owocowy moszcz traci cząsteczki wody. Jednocześnie substancje owocowe: cukry własne i aromaty, ulegają kondensacji, tworząc tzw. esencję. W trakcie procesu powolnej fermentacji na zimno (poniżej 15 stopni Celsjusza) zachodzi przemiana wymrożonego moszczu w cydr lodowy.

 

Cydr Lodowy Lubelski ma wszystko, by stać się produktem cenionym i rozpoznawanym na świecie, jak np. węgierskie Tokaje. Zadebiutował w największym konkursie cydrów British Cider Championships, zdobywając złoty medal: New World CiderChampion 2017. Ale nie tylko unikalne walory smakowe czynią z niego produkt premium. Cydr Lubelski Lodowy dostępny jest w eleganckim opakowaniu: smukłej, wyróżniającej się butelce i w ozdobnym kartoniku. Idealnie sprawdzi się jako prezent. Aż 8,5 mln konsumentów kupuje alkohol na prezent, kierując się przy wyborze znajomością i prestiżem marki. W tym segmencie cenowym Cydr Lubelski Lodowy jest świetną propozycją alkoholu premium w opakowaniu prezentowym.

 

 

Napoju możona było spróbować po raz pierwszy podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Konsumenci przyjęli go entuzjastycznie! Bo Cydr Lubelski Lodowy wszystkich zaskakuje intensywnością smaku. Trzeba więc pamiętać, że degustuje się go podobnie jak wino, w małej ilości, w kieliszku… To zmiana w stosunku do Cydru Lubelskiego Klasycznego, który pije się dla orzeźwienia, często wprost z butelki.

 

Cydr Lubelski Lodowy idealnie wpisuje się w trend poszukiwania wysokiej jakości produktów regionalnych. Cydr produkowany jest z niezwykle aromatycznych polskich jabłek i jak żadne inny cydr oddaje ich charakter i wyjątkowość.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska