Wina z krainy różnorodności

2017-11-12
Wina z krainy różnorodności

Historia win z Republiki Południowej Afryki związana jest z dziejami holenderskich żeglarzy, hugenotów oraz... przypadku.

Pierwsze winorośle w kraju, który znamy dziś jako RPA, zasadził Jan Van Riebeeck – holenderski kolonizator. Założył on w XVII wieku osadę w miejscu znanym dziś jako Kapsztad. Osada ta była stacją zaopatrzeniową dla okrętów Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej zmierzających do Azji.

Pierwsze wina z winorośli zasadzonych w pobliżu Kapsztadu wyprodukowano w 1659 roku. Zaopatrywano w nie wypływające w dalekie rejsy statki Kompanii Wschodnioindyjskiej, wiedząc, że wino chroni marynarzy przed szkorbutem oraz nadaje się do spożycia znacznie dłużej niż woda. W dalszych latach w regionie Przylądka Dobrej Nadziei produkowano wino na wagę złota – constantia. Był to jeden z najbardziej pożądanych trunków na świecie, importowany do Europy prosto na stoły królów i możnowładców. Co ciekawe, winnica Groot Constantia została założona w 1685 roku i działa do dziś – co czyni ją najstarszą stale działającą winnicą na świecie.

Wpływy francuskie
Kolejny rozdział w winiarskiej historii Republiki Południowej Afryki rozpoczął się w 1688 roku, po przybyciu uciekających z Francji hugenotów. Część z nich pochodziła z rejonów uprawy winorośli, więc byli w stanie przeszczepić na grunt afrykański lata doświadczeń i głęboką wiedzę na temat wina. Dzięki temu rozwój winiarstwa na południu Afryki nabrał tempa, a o winach z tego regionu do dziś mówi się, że przypominają najlepsze wina francuskie.

Pinotage
Najbardziej charakterystyczną odmianą winorośli w RPA jest z całą pewnością pinotage. Zawdzięczamy go profesorowi Abrahamowi Peroldowi. Naukowiec objął katedrę na Uniwersytecie Winiarskim w Stellenbosch ze specjalną „misją” od rządu RPA – stworzenia nowego szczepu winnego, idealnie przystosowanego do warunków klimatycznych regionu.

Jak to często bywa, niezwykłe odkrycie zostało dokonane przypadkiem. Perold podczas jednej z prób połączył pinot noir i cinsault (lokalnie zwanego hermitage), jednak początkowo uznał to skrzyżowanie za nierokujące. Zasadził je więc pod własnym domem, a nie w uniwersyteckim ogrodzie. Dopiero w latach 30-tych, kiedy plaga wirusów zdziesiątkowała winnice, okazało się, że jedynym odpornym na nie szczepem jest właśnie krzyżówka pinot noir i hermitage. Zainteresowano się więc ponownie tym szczepem i nadano mu nazwę: pinotage. Obecnie jest on symbolem południowoafrykańskiego winiarstwa.
Pinotage daje mocno owocowe, gęste i intensywne wina. Spodobały się one wielu konsumentom na całym świecie. Spodobały się na tyle, że pojawiły się uprawy pinotage w Brazylii, Kanadzie, Kalifornii, Nowej Zelandii.

Dolina Lutzville
Zachodnie wybrzeże (Western Cape) jest doskonałym miejscem do produkcji win. To tu w sposób idealny dla uprawy winorośli łączą się wpływy suchego i gorącego i klimatu zwrotnikowego oraz chłodniejszego (i bardziej wilgotnego) klimatu oceanicznego. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie ukształtowanie terenu i rodzaj gleb. Na zachodnim wybrzeżu znajdują się tak znane regiony winiarskie jak Constantia, Stellenbosch czy Paarl.

Do ciekawszych regionów winnych w RPA należy z pewnością Dolina Lutzville, gdzie chłodny klimat wraz ze zróżnicowanymi warunkami geologicznymi daje podstawę do stworzenia czystych, eleganckich win o błyskotliwych, owocowych aromatach. Od wyśmienicie zbudowanego pinotage, przez zaskakuje świeżą kwasowością sauvignon blanc, po obdarzone subtelnym, kwiatowym aromatem wino wytworzone z gron Chenin Blanc i Muscat d'Alexandrie, wina z winnic Lutzville stanowią idealne odzwierciedlenie specyfiki RPA, kraju pięknych krajobrazów, koloru i słońca.

Warto spróbować
Win z Południowej Afryki jest coraz więcej na naszym rynku i zdobywają one dobrą opinię na całym świecie. Dziś RPA jest siódmym producentem wina na świecie. Rocznie wytwarza się tu ponad miliard litrów wina z 600 winnic. Warto zajrzeć do polskich sklepów w poszukiwaniu skarbów z tego niezwykłego regionu świata.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska